MEMUR-SEN'DEN FRANSA'YA SİYAH ÇELENKLİ PROTESTO

MEMUR-SEN'DEN FRANSA'YA SİYAH ÇELENKLİ PROTESTO

Memur-Sen, sözde soykırımı inkarı suç sayan yasayı kabul eden Fransa Meclisi'nin kararını, Fransa'nın Ankara'daki büyükelçiliğine siyah çelenk bırakarak protesto etti

Memur-Sen, sözde soykırımı inkarı suç sayan yasayı kabul eden Fransa Meclisi'nin kararını, Fransa'nın Ankara'daki büyükelçiliğine siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Burada bir konuşma yapan Memur-Sen Genel Sekreteri ve Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Fransa Senatosu'nu göreve çağırdıklarını, söz konusu yasanın bir daha gündeme alınmamak üzere reddedilmesini istedi.

Türkiye'nin Fransa'ya karşı açıkladığı yaptırımları desteklediklerini ifade eden Günay Kaya, Fransız ürünlerine karşı ulusal çapta boykot yapılması ve kararlılıkla sürdürülmesi çağrısında bulundu. 

Memur-Sen Genel Sekreteri ve Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, soykırım yalanı uyduran Fransa'nın, gerçek bir soykırım görmek için o kadar geriye gitmesine gerek olmadığını, kendi geçmişiyle yüzleşmesinin yeterli olacağını söyledi.

Önce sözde bir soykırım icat eden; sonra da sözde soykırımı inkarı hapisle cezalandırma gayretindeki Fransa'yı, suçunu örtmek için başkalarına iftira eden yaramaz çocuklara benzeten Kaya, "Düşünceyi bile suç sayma anlayışı, kabul edilebilir bir olay değildir. Yüz yıl önce yaşanan ve tarihçilerin karar vereceği bir konuda soykırım yalanı uyduran Fransa'nın, gerçek bir soykırım görmek için, o kadar geriye gitmesine gerek yoktur. 1830'dan 1962'ye kadar 132 yıl işgal ettiği Cezayir'de sadece 1954-1962 yılları arasında tespit edilebilen en az 1,5 (bir buçuk) milyon Cezayirliyi katletmiştir." şeklinde konuştu.

Fransa'nın kanlı tarihinin sadece bununla sınırlı olmadığını da belirten Günay Kaya, Afrika ülkeleri Benin, Burkine Faso, Cibuti, Çad, Gabon, Gine, Kamerun, Komor Adaları, Moritanya, Nijer, Senegal ve Tunus'un yıllarca Fransa'nın sömürgesi olduğunu, bu coğrafyada kan ve gözyaşının da eksik olmadığını kaydetti.

1994 yılında Ruanda'da yaşanan ve yaklaşık 100 gün içinde 800 bin kişinin öldüğü katliamlar için zamanın Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'ın, "O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da önemli bir şey değil" açıklamalarını hatırlatan Kaya, inkar etse bile geçmişin kanlı izlerinin, Fransa'yı takip etmeye devam edeceğini ifade etti. Günay Kaya, Almanlardan korkarak Osmanlı'dan yardım isteyen Fransuva'nın torunlarının geçmişi bu kadar kısa sürede unutup, kaybettikleri itibarlarını kazanmak için bir avuç Ermeni'nin oyu için Ermenistan'ın emir erliğine soyunmasının acınası hallerinin itirafı olduğunu belirtti.

Günay Kaya, konuşmasının sonunda Memur-Sen olarak, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunun tarihçilere bırakılmasını, Fransa'nın kendi işine bakmasını, yapacak işi kalmamışsa da geçmişiyle yüzleşmesi önerisinde bulundu.

Basın açıklamasının ardından, siyah çelenk, Büyükelçilik girişine bırakılırken, Kanuni Sultan Süleyman'ı temsil eden bir kişi tarafından Fransa Kralı Fransuva'ya gönderilen ferman okunarak, Fransa Büyükelçiliği'nin binasına asıldı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.