MEMUR-SEN'DEN SURİYE'YE SİYAH ÇELENK‏

MEMUR-SEN'DEN SURİYE'YE SİYAH ÇELENK‏

MEMUR-SEN: KATLİAMLARI LANETLİYOR, SURİYE HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

Memur-Sen, Ramazan’dan bir gün önce Hama şehrinde yüzlerce sivil vatandaşı katleden Suriye’yi, Ankara’daki büyükelçiliğine siyah çelenk bırakarak protesto etti. Burada konuşan Memur-Sen Genel Teşkilat Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Baas  rejiminin ve ESAD’ın kanlı katliamlarını lanetliyor, Suriye halkının  vesayete son verme ve  egemenliğini kazanma mücadelesini desteklediğimizi  buradan bir kez daha tüm dünyaya haykırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Suriye’de, demokratik taleplerin başladığı günden bu güne kadar binlerce kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Metin Memiş, Esad rejiminin işlediği cinayetleri esefle kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

 

“Bütün Suriye  halkına ait olan egemenlik yetkisi bir ailenin kullanımında olamaz” diyen Memur-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Memiş, ESAD ailesinin tek başına kullandığı egemenlik hakkının, gerçek sahibine, Suriye halkına devredilmesi gerektiğini belirtti.

Memur-Sen olarak zulüm kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın bugüne kadar hep karşı olduklarını ifade eden Memiş, “Zulüm ve şiddet ister bireyden, ister bir gruptan isterse devletten gelsin hepsine nefretle baktık, hepsini tel’in ettik. İsrail’in Filistin’de, Çin’in Doğu Türkistan’da, ABD’nin Irak ve  Afganistan’da yaptığı katliamları protesto ettik, eylemlerimizle  uluslar arası toplumun vicdanına seslendik” dedi.

 

“Bu böyle gitmez, zulüm ilelebet  devam etmez, etmemelidir” şeklinde konuşan Memur-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Metin Memiş, eli kanlı ESAD rejiminin son bulması, zulümlerinin durması Türkiye’nin bir yol haritası olması gerektiğini ifade etti. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da kanı durduracak bir çözüme tüm Müslümanları ortak etmesi gerektiğini kaydeden Metin Memiş, “Türkiye, İslam  İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği katil ESAD’ın masum insanları acımasızca öldürmesini seyretmemelidir, kınamakla yetinmemelidir. Akan kanı durduracak, gözyaşlarını dindirecek yaptırım gücü yüksek kararlar alınarak acilen yürürlüğe konmalıdır.” şeklinde konuştu. Memiş, ESAD rejiminin sona ermesinin sağlanarak  demokratik seçimlere gidilmesi ve demokratik bir Suriye’nin  var edilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

 

Suriye’ye, ABD ya da diğer ülkelerden yapılacak dış müdahalelere karşı olduklarını da söyleyen Metin Memiş, bu sorunu İslam dünyası ve Ortadoğu ülkelerinin kendi içlerinde çözmesi gerektiğini kaydetti. Memiş, çok partili hayata geçilerek adil seçimlerle yönetimlerin belirlendiği bir Suriye’nin, hem bölge için hem dünya için istikrarın kaynağı olacağını belirtti.

 

Basın açıklamasının ardından, Memur-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Metin Memiş, Memur-Sen Genel Basın ve İletişim Sekreteri Halit Ortaköy, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Şinasi Gülcüoğlu, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Eğitim Bir-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Ramazan Çakırcı, Diyanet-Sen Genel Sekreteri Hacıbey Özkan ve Bem-Bir-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Medeni Sevinç siyah çelengi, Suriye Büyükelçiliği’ne bıraktı.

Basın açıklamasına Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yöneticileri, Ankara şube başkanları, yönetim kurulu üyeleriyle Memur-Sen üyeleri katıldı. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.