Merkez bankası'ndan müdahale

Merkez bankası'ndan müdahale

Merkez Bankası, döviz likiditesini destekleyerek döviz piyasasının sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla bugünden itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlanmasına karar verdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, ihalelerde satımı yapılacak döviz tutarının 50 milyon ABD doları olarak belirlendiği ve gerekli görülen günlerde ihalelerdeki satım tutarının artırılabileceği belirtildi.
Açıklamada, "Önümüzdeki dönemde döviz piyasası gelişmelerine bağlı olarak günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihaleler durdurulabilecektir. Ayrıca, kurlarda aşırı dalgalanma gözlenmesi halinde ise her zaman olduğu gibi Merkez Bankası doğrudan döviz satım müdahalesinde bulunabilecektir" denildi.

ENFLASYON BEKLENTİSİ %6,58'E İNDİ
Merkez Bankasının anketine göre, 2009 yılı sonu enflasyon beklentisi yüzde 6,58'e indi.
Merkez Bankası, Mart ayı birinci dönem beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, yıl sonu enflasyon beklentisi, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) bazında yüzde 7,10'dan yüzde 6,58'e geriledi.
Cari ay dolar kuru beklentisi 1,6732'den 1,7479'a çıktı. Yıl sonu için dolar kuru beklentisi 1,7041 olarak belirlendi.
Buna göre, geçen ay yüzde 0,35 olan cari ayın tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 0,43'e, gelecek ayın TÜFE beklentisi yüzde 0,52'den yüzde 0,64'e yükseldi. İki ay sonrasının TÜFE beklentisi ise yüzde 0,73'ten yüzde 57'ye geriledi