MGK'nın yeni salonu açıldı

MGK'nın yeni salonu açıldı

MGK, 2009'un ilk toplantısını yenilenen salonda yapıyor. ''Videowall'' görüntü sistemi, LCD paneller ve lazer dinlemeye karşı perde.. İşte son teknoloji ile donatılan salonun yeni hali:


Çankaya Köşkü'ndeki toplantının başlangıcında basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

2009 yılının ilk MGK toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hizmet Binası'nda bulunan ve bir süredir devam eden tadilat çalışmalarıyla yenilenen ''MGK Toplantı Salonu''nda yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, toplantı öncesinde, kurul üyelerine yenilenen salonla ilgili sunum yaptı. Toplantı masasında, her bir kurul üyesinin önünde masanın içine girip çıkabilen ve arkasında Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan monitörlerin yer aldığı görüldü.

Toplantıda, iç ve dış gelişmeler değerlendiriliyor.

MGK'NIN YENİLENEN SALONUNA ''VIDEOWALL'' GÖRÜNTÜ SİSTEMİ YERLEŞTİRİLDİ

Milli Güvenlik Kurulu, 2009 yılının ilk toplantısını yenilenen salonda yapıyor. ''Videowall'' görüntü sistemi ve toplantı masasına gömme LCD paneller yerleştirilen salonun dış cephesine camdan lazer dinlemeye karşı ''alüminyum perde aparatları'' konuldu.

Cumhurbaşkanlığı Çankaya Yerleşkesi'ndeki ''Yeni Hizmet Binası''nda bulunan ''MGK Toplantı Salonu'' yaklaşık 2 ay süren tadilat sonucu yenilendi. Salonun dekorasyonu, elektronik alt yapısı ve güvenlik cihazlarında yenilikler yapıldı.

''Neo klasik'' özellikler taşıyan salon, özel olarak tasarlanmış halıyla kaplandı. Salonun, üç metre yüksekliğindeki kapıları ''ses geçirmez'' olarak tasarlandı. Salona, özel olarak üretilmiş 13 metreye 5 metre ebadında masa yerleştirildi. Teknik donanım da masanın orta bölümüne gizlendi.

Koltukların yenilendiği salonda göze çarpan aksesuarlar da Türk kültürünü yansıtacak şekilde seçildi.

-ELEKTRONİK ALT YAPI-

Salonun kapasitesi ve mimari yapısı göz önüne alınarak yerleştirilen hoparlör sistemi konferans, panel gibi sunumlara hizmet edecek şekilde tasarlandı. Salona, gösteri etkinliklerinde gerekli olan tavan efekt hoparlörleri (surround sistemi) yerleştirildi.

DVD gibi yüksek ses kaliteli görüntü kaynaklarının seslerini doğru olarak iletmek üzere hazırlanan ses sistemi, kumanda paneli üzerinden basit bir şekilde kontrol edilebiliyor. Salonda, kürsü mikrofonunun yanı sıra gerekli hallerde el tipi veya yaka tipi telsiz mikrofonlar da kullanılabiliyor.

Salonda yapılan en önemli değişikliklerden biri de duvara yerleştirilen görüntü sistemi. Salonun büyüklüğü göz önüne alınarak yerleştirilen ''videowall-duvarda görüntü sistemi'' konferans ve sunumlar düşünülerek seçildi.

Toplantı masası üzerine konulan gömme panel uygulamasıyla hem sistem güvenli hale getirildi hem de kullanım kolaylığı sağlandı. Masadan çıkan LCD paneller sayesinde toplantıların daha rahat izlenmesi de amaçlandı.

Salonda yapılacak sunumlar için kameralı, ses ve video kayıt sistemi kullanılabilecek. MGK toplantı salonundaki tüm elektronik ekipmanların tek merkezden kumandası kurulan otomasyon sistemiyle sağlanacak. Sistemde kullanılacak tüm cihazların kumandası, dokunmatik paneller üzerinden yapılabilecek.

Simultane tercüme için iki tercüme odası kuruldu. Dijital olan ve yüksek frekans yayan cihazlardan etkinlenmeyen sistem sayesinde, kulaklıkla aynı anda üç farklı dil dinlenebilecek.

-SALONUN GÜVENLİĞİ-

MGK toplantı salonunda güvenlikle ilgili yenilikler de yapıldı. Camdan lazer dinlemeye karşı salonun dış cephesine ''alüminyum perde aparatları'' yerleştirildi.

Salona giriş ve çıkışların kontrol altına alınması için tüm kapılar manyetik kartlarla açılabilir hale getirildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, MGK ÜYESİ BAKANLARLA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı öncesinde, Kurul üyesi bakanlarla bir araya geldi.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.


AA