Milliyet Kılıçdaroğlu'nu Topa Tuttu !

Milliyet Kılıçdaroğlu'nu Topa Tuttu !

Milliyet Yazarları Aslı Aydıntaşbaş ve Mehmet Tezkan bugünkü köşe yazılarında CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.

"CHP beni çok şaşırttı" diyen Aydıntaşbaş, Kılıçdaroğlu'nun Suriye politikasını eleştirirken; Tezkan ise, CHP'nin yayınladığı "İşte 80 yıllık Cumhuriyet, işte 8 yıllık AKP iktidarı!.." raporunu topa tuttu.

Aydıntaşbaş'ın yazısının ilgili bölümü:

Seçim sürecinde dış politikada Ak Parti’nin açıklarını yakalama konusunda pek maharetli davranamayan CHP, iki gündür talihsiz açıklamalarla, Arap Baharı’nı, dünyanın değiştiğini, Türkiye’nin kendi bölgesinde artık bir ‘lider ülke’ olduğunu hiç kavrayamamış izlenimi veriyor. Suriye’den her gün onlarca ölüm haberleri gelirken, Arap âlemi başta olmak üzere dünya kamuoyu Hama’da yaşananları infialle karşılarken, Kemal Bey’in, adeta Onur Öymen’in kaleminden çıkmış bir metinle Ankara’nın Beşar Esad’a ‘Dur’ demesini eleştirmesine, anlam veremedim.

Bir kere, CHP liderinin açıklamalarından, partisinin uluslararası camianın nabzını pek ‘okuyamadığı’ anlaşılıyor. Gerçek şu ki, Suriye konusunda dış dünyada ve Batı’da tek bir konsensüs varsa, o da Esad rejimine karşı ‘askeri bir seçenek’ olmadığı. Bu, Irak benzeri bir durum değil. Kimse savaş istemiyor, böyle bir hazırlık hatta ima dahi yok. Daha da ötesi, aslında İsrail ve Batı’da birçok ülke, Esad’ın gitmesinin istikrarsızlık yaratacağından korktuğu için, gerçekte diktatörün kalıp ülkesini ‘ehveni şer’ bir reform sürecine götürmesini tercih ediyor. Ne yazık ki!

Ama nedense Kemal Bey’in hafta sonu yaptığı ‘Ne ABD, ne AB, tam bağımsız Türkiye’ kıvamındaki açıklama, sanki bir savaş ihtimali varmış gibi “Türkiye’yi Suriye’ye yönelik aktif müdahalede rol oynamaya zorlayacaklardır. Eğer bir Başbakan çıkıp da ‘Sabrın sonuna geldik’ diye bir söz söylüyorsa, bunun arkası askeri müdahaledir. Suriye halkı ihaneti unutmaz’” diyor.

Gelelim ‘Suriye halkı’ meselesine... Kemal Bey ‘Suriye halkı’ ile ‘Esad rejimini’ karıştırıyor. Suriye halkının alenen özgürlük istediği, rejimin baskıcı bir dikta olduğu, marttan bu yana 2000 kişinin cenaze ve gösterilere ateş açılmak suretiyle öldürüldüğü, tutuklu sayısının 15 binlere çıktığı ortadayken... Sizce ‘Suriye halkı’ ‘Durdur bu katliamı’ demek için Şam’da 6,5 saat dil döken Ahmet Davutoğlu’na mı yoksa şu zamana kadar komşuda yaşanan katliam konusunda ağzını bile açmamış CHP’ye mi kızacaktır?

Bırakın Suriye halkını, asıl ‘Türkiye halkı’ Suriye’de yaşananlardan çok rahatsız. Artık twitter çağında her şey gözler önünde. İnsanlar iftar vakti, akşam televizyonlarının başında tankların Hama’yı topa tuttuğunu dehşetle izliyor. Bu durumda ‘çağdaş’ Türkiye’yi savunan CHP’nin, diktatörlük yerine insan hakları ve demokratik değerlere sahip çıkması lazım değil mi?

Başbakan’ın ‘Sabrımız taşıyor’ demesi, geç kalmış ama doğru bir adımdır. Ahmet Davutoğlu’nun Şam gezisi de.

Milliyet Yazarı Mehmet Tezkan'ın yazısının ilgili bölümü:

Gazetelerin baş sayfalarında yer bulamadı, ekonomi sayfalarına sıkışıp kaldı..

Bu sebeple dikkatlerden kaçtı.. Üzerinde konuşulmadı, tartışılmadı..

Ne o diyeceksiniz?

CHP, Cumhuriyet döneminin ekonomik verilerini içeren rapor açıkladı..

CHP kurmayları, Cumhuriyet’in 80 yılı ile AKP iktidarının 8 yılını karşılaştırmış..

Bilerek mi yapmışlar bilmeyerek mi bilmiyorum..

Ama tam da Başbakan’ın istediğini yapmışlar..

80 yıl bir tarafta, 8 yıl beri tarafta..

*

Başbakan’ın konuşmalarına bakın.. Hep bu mukayeseyi yapar.. 80 yılda onlar bunu yaptı, biz sekiz yılda bunu yaptık diye övünür.. Onlar derken de, 1923 ila 2003 arasındaki bütün iktidarları hedef alır.. CHP, DP, AP, ANAP fark etmez..

Hatta MSP’li koalisyon dönemlerini de ayırmaz..

Refah Partisi’nin iktidar olduğu, Erbakan’ın Başbakan olduğu dönemi de kayırmaz..

Erdoğan için milat 2002’nin Kasım ayıdır..

Hatta Başbakanlık koltuğuna oturduğu 2003’ün Mart’ıdır..

*

CHP’nin hazırladığı rapora bakan.. 80 yılı savunduğunu gören..

Zanneder ki; Kılıçdaroğlu, 80 yıl bu ülkeyi yönetti..

Şimdi hesabını veriyor..

Anlaşılır gibi değil! 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.