Milliyet'te Zaman Ayarlı Başbuğ Reklamı

Milliyet'te Zaman Ayarlı Başbuğ Reklamı

Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Pulur bugünkü köşe yazısını Eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un kitabının reklamına ayırmış. Peki nasıl bir alıntı yapıldı ve neden şimdi?

Milliyet Yazarı Hasan Pulur, bugünkü 'Terörle Mücadelede En Büyük Tehlike' başlıklı köşe yazısında İlker Başbuğ'un kitabından bazı alıntılarla terörle mücadelede sivil inisiyatifin gerekliliğine dikkat çekti.

'İnternet andıcı'nın zirve yaptığı bir dönemde Milliyet'in İlker Başbuğ'un liberal demokrasi ilkelerine uyumluluk çağrısını gündeme taşıması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

İrticayla Mücadele Eylem Planı ve Balyoz davaları kapsamında tutuklu olan Albay Dursun Çiçek'in internet andıcı soruşturmasında İlker Başbuğ'u da işaret ettiği ve "internet andıcı" iddianamesinin kabul edildiği günün ertesinde Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Pulur'un, Başbuğ'un aylar önce çıkan kitabından demokrasiye vurgu yapan bir cümleyi ön plana çıkarmasının bir anlamı var mı?

Sadece terörü konuştuğumuz için mi böyle alıntı yapıldı?

İşte Milliyet'te bugün yer alan o yazı:

Biz ne demiştik? “Eğer terörün çözümü askerlere havale edilip açıktan seyredilirse hiç umutlanmayın: 1980’den beri bu hep böyle yapıldı (...) Otuz yıldır, askere selam, terör tamam, dediler.
Sonuç ortada!

* * *

Ya biz lafımızı anlatamıyoruz, bazıları anlamıyor ya da anlayamıyor, anlamak istemiyor...
Kimine göre, “Askerin moralini bozuyormuşuz!” Kimine göre “Terörü askere teslim etmeyecek de kime teslim edecekmişiz? Hele bazılarının “Sen de mi?” dercesine tepkileri var ki.
Oysa bizim dediğimiz açık, seçik ortada...
“Terörün çözümünü sadece silahlı kuvvetlerin, sırtına yükleyip yan gelip yatmayın!

* * *

Biz böyle diyoruz da, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ne diyor?
“Terör Örgütlerinin Sonu” adlı kitabında bakın ne diyor:(X)
“Türkiye terörle mücadeleye; güvenlik, ekonomik, sosyo-kültürel, propaganda ve uluslararası alanlardaki koordineli, paralel ve kararlı şekilde devam ederken, daha önce üzerinde durulduğu gibi liberal demokrasi ilkeleri titizlikle uygulanmalıdır. Terörle mücadelenin hedefi, terör örgütünü marjinalize etmek, terörü en az seviyeye indirmektir.
Türkiye bunu yapabilecek güçtedir.”

* * *

Genelkurmay eski başkanı ne diyor?
Terörle mücadeleyi askere havale edip yan gelip yatmayın, diyor.
Buna da itirazınız var mı?
Lakin işin rahatına kaçmak varken...
Her şehitten sonra “Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye haklı tepkimizi gösteriyoruz, hele “Akan kan yerde kalmaz” diye avutulmuşsak...

* * *

Bunda da ölçüyü kaçırmamak lazım.
Ölçü kaçınca, öyle olaylar çıkar ki, önleyemeyiz.
Sayın İlker Başbuğ da bizim gibi düşünenlerden; daha doğrusu, biz kendileri gibi düşünenlerdeniz.

* * *

Diyor ki:
“Türkiye, terörle mücadelede duygusal temelde, tepkiler vermekten kaçınmalıdır. Toplumun bütün kesimlerinin nedeni ne olursa olsun ve bazen olabilecek bütün kışkırtmalara rağmen birbirine karşı ötekileştirici ve ayrıştırıcı davranışlar içine girmekten kaçınmaları çok önemlidir. Bu konudaki oyunlara gelinmemelidir.”
Bu çok önemlidir, terörle mücadelede bunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız, meydanlarda akla yer olmasa da, meydanın gerisinde mutlaka akıl vardır, yeter ki onların aklına ihtiyaç duyulsun; sözleri dinlensin...

* * *

En büyük tehlike nedir?
Eğer, bir genelkurmay başkanı, “En büyük tehlike!” diyorsa o tehlikenin farkında ve bilincinde olmalıyız.
Orgeneral Başbuğ, en büyük tehlikeyi şöyle işaret etmektedir:
“Türkiye’nin karşılaşabileceği en büyük tehlike ise, yürütmekte olduğu terörle mücadelenin, uluslararası zeminde tartışma konusu haline getirilmesidir. Bu çerçevede, Türkiye siyasal temsil hakkının tam olarak sağlanması ve korunmasına özen göstermelidir. Her şeye rağmen terörle mücadelenin uluslararası zemine kaymasına karşın, Türkiye çok dikkatli davranmak ve bedeli ne olursa olsun, bu şekildeki gelişmeleri engellemek zorundadır.”
Bu ne demektir?
Bunun tercümesi nedir?
Bu BM’nin Barış Gücü’nün Türkiye’de konuşlandırılması ihtimalidir.
Anlatabildik mi? 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.