Milyonlarca hacı Mina'da şeytan taşladı

Milyonlarca hacı Mina'da şeytan taşladı

HAC ibadeti için kutsal topraklarda bulunan Türkiyeli hacı adayları Arafat'ta vakfe sonrası 'Büyük Şeytanı' taşlamak üzere Mina'ya geçti.

Dünyanın dört bir noktasından gelen 5 milyona yakın hacı, gece saatlerinden itibaren 'Büyük Şeytanı' taşlamak üzere Mina'da büyük, orta ve küçük şeytanın taşlandığı Cemarat bölgesine geldi. Yolların araç trafiğine kapatıldığı güzergahlarda hacılar kilometrelerce yol yürüdü.

MÜZDELİFE'DEN MİNA'YA GEÇTİLER

Türk hacıların bir bölümü geceyi Müzdelife'de geçirerek vakfede bulundu. Türk hacılar sabah namazı ardından yola çıktı. 4.5 kilometre yol yürüyen hacılar yolda tekbirler getirerek ilerledi. 'Büyük şeytan'a 7 taş atan hacılar ardından Kabe'ye yürüdü.

Hacılar yaklaşık 6 kilometrelik yolu yine yaya olarak yürürdü. Yol üzerinden belirli noktalara kurulan çeşmelerde ise adeta izdihama neden oldu. Hacılar kurban kesilmesi ardından tıraş olup ihramdan çıktı. Şeytan taşlanan Cemarat Meydanı'nda hacılar, seyyar berberlere akın etti. Yol kenarında elinde ustura ve makasla bekleyen seyyar berberler neredeyse her dakika bir kişiyi tıraş etti.

CEMERAT SONRASI KABE'YE AKIN

Hacıların bir kısmı tavaf ve say vazifesini ihramdan çıkmadan yaparken kimisi de Kabe'deki yoğunluk nedeni ile akşam saatlerine bıraktı. Hacılar yarın ve sonraki gün 3 şeytanı da taşlayacak. Taşlamaların ardından hacıların bir kısmı Medine-ye geçecek; büyük çoğunluğu Türkiye'ye dönecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.