Mısır Rafah Kapısını Kapatacak

Mısır Rafah Kapısını Kapatacak

Kuşatmanın kaldırılması ve sınır kapılarının açılması için çağrılar yapılırken Mısır, Perşembe Gününden İtibaren Rafah Sınır Kapısını Kapatacağını Duyurdu

Filistin Enformasyon Merkezi

Mısır hükümetinin 5 Şubat Perşembe gününden itibaren Rafah sınır kapısından gıda, temel ihtiyaç malzemeleri ve insanların geçişine izin vermeyeceği belirtildi.

Mısır’da çıkan el-Ahram gazetesine açıklamalarda bulunan Mısırlı bir yetkili konu hakkında şunları söyledi: “Bu karar, Gazze’deki yaralıların Mısır’da tedavi görüp Gazze’ye dönmelerinin ardından alındı. Daha sonra Mısır, ihtiyaca binaen ve gerek duyduğu durumda kapıyı yeniden açacaktır. Ancak bundan sonra değişik devletlerden, dernek ve kuruluşlardan gelen yardım tırları Rafah’tan değil Kerem Ebu Salim veya el-Avca sınır kapılarından Gazze’ye giriş yapacak.”

Mısırlı yetkili devamla, Mısır’ın Rafah sınır kapısıyla ilgili kararları, gelişen şartlara göre aldığını ifade etti.

Mısır’ın bu kararı, 22 gün süren ve 7 bin insanın şehit olmasına veya yaralanmasına, binlerce evin yıkılmasına ve on binlerce kişinin evsiz barksız kalmasına neden olan barbar ve vahşi saldırıların ardından BM başta olmak üzere birçok ülkenin, uluslararası kurum ve sivil toplum kuruluşlarının başta Rafah olmak üzere bütün sınır kapılarının açılmasını talep ettikleri bir sırada alması, Mısır’ın kimin tarafında yer aldığını bir kez daha net bir şekilde ortaya koydu.

Kerem Ebu Salim ve el-Avca kapıları 1948 yılında işgal edilmiş topraklarla Gazze arasında bulunan kapılar ve bu kapıların kontrolü işgal yönetiminin elinde bulunuyor. Gözlemciler Mısır’ın bu kararı işgal yönetimiyle işbirliği içinde aldığını ve amacın Gazze’ye giden yardımların kontrol altına alınması olduğunu belirtiyor.

Bu haber toplam 570 defa okunmuştur