Mısır'da Tahrir Meydanı kapatıldı!

Mısır'da Tahrir Meydanı kapatıldı!

Mısır'da mahkemenin Mübarek kararını protesto eden binlerce kişi sokaklara döküldü. Polis, Tahrir Meydanı'nı göstericilere kapadı.

Mısır'da 30 yıllık baskıcı rejimin lideri Hüsnü Mübarek'in darbeci general Abdülfettah Sisi yönetimi tarafından aklanmasına tepkiler sürüyor. Kahire Üniversitesi'nde öğrenciler Mübarek'in aklanmasını protesto ederken polis 3 yıl önceki devrimin sembolü Tahrir Meydanı'nı kapatıp Kahire Üniversitesi çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.
 
Cumartesi günü açıklanan kararla, Mısır'da devrimle iktidardan uzaklaştırılan ve darbenin ardından hakkında verilmiş müebbet kararı bozulduktan sonra yeniden yargılanan Hüsnü Mübarek, açılan hiçbir davadan ceza almamıştı. Dönemin İçişleri Bakanı Habib Adli ve altı yardımcısı da beraat etti. Mahkeme, Hüsnü Mübarek hakkında 'İsrail'e doğalgaz satışı ihalesinde rant sağlamak' ve dolayısıyla 'yolsuzluk yapmak' suçlamasıyla açılan davada beraat kararı verdi. Mahkeme, söz konusu paranın satımı gerçekleştiren şirketten faiziyle birlikte tahsil edileceğini ve dolayısıyla ortada bir rantın olmamasını gerekçe gösterdi.

ZAMAN AŞIMI KARARI
 
Mahkeme, Mübarek ailesine 'haksız kazanç sağlama ve rüşvet' suçlamasıyla açılan davada ise zaman aşımından dolayı davanın düşürülmesine ve dolayısıyla Mübarek'in beraatine karar verdi.
Mahkeme, Mübarek hakkında son olarak, 2011'deki gerçekleşen ayaklanmalarda 'protestocuları öldürmek' suçlamasıyla açılan davada ise yetkisizlik kararı verdi. Mahkeme, bu suçalamdan dolayı Mübarek'e dava açılamayacağına kanaat getirdi. 
 
Mısır Başsavcısı, mahkemenin devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek hakkında açılan'protestocuları öldürmek' davasında verdiği yetkisizlik kararı ve dönemin İçişleri Bakanı Habib Adli hakkında ise verdiği beraat kararına itiraz ederek kararı temyiz mahkemesine taşıyacağını söyledi.
 
Kararın açıklanmasının ardından Hüsnü Mübarek ve oğulları büyük sevinç yaşarken salonda bulunan Mübarek yanlıları da alkış tutarak sevinç gösterisinde bulundu. İki oğluyla birlikte mahkeme salonundaki kafeste bulunan Mübarek, el sallayarak destekçilerine teşekkür etti. 2011'deki ayaklanmalar sırasında öldürülen protestocuların aileleri, kararın açıklanmasından sonra mahkeme kapısında karara tepki gösterdi. Göstericiler arasında bazı kişiler baygınlık geçirdi.
 
GÖSTERİLERDE 2 KİŞİ ÖLDÜ
 
Askeri darbeyle devrilen ve Mısır’da 2012’deki seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ‘ya idam ya intikam’ kampanyasını başlatarak, Mübarek hakkında idam cezasının verilmesini istiyor. Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı ve Mursi yanlısı Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak iki ayrı duyuruda Mübrek’in duruşmasıyla eş zamanlı protesto çağrısı yaparken, dünkü gösterilerde güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı'nda göstericilere müdahalesinde 2 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.
 
Hüsnü Mübarek yanlıları sosyal medyada başlattıkları ‘Özür Dileriz Reis’ kampanyası kapsamında Mübarek için dua edilmesi çağrısı yaptı.
 
MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ
 
Mısır'da devrim sırasındaki gösterilerde 900 protestocunun ölümüyle ilgili davada, devrik lider ve eski içişleri bakanı Habib Adli, 2 Haziran 2012’de ömür boyu hapis cezasına mahkûm edilmişti.
Ancak Ocak 2013’ta temyiz mahkemesine yapılan itirazın kabul edilmesinin ardından Mübarek’e yeni bir yargılanma hakkı tanındı.
 
Mübarek daha önce başkanlık köşklerine tahsis edilmiş fondan 174 bin dolara el koyması suçundan 3 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası almıştı.

Mübarek sağlık durumundan dolayı Kahire’deki Maadi Askeri Hastanesi'nde hapiste tutuluyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.