Mühimmatın sahibi bulundu...

Mühimmatın sahibi bulundu...

Ergenekon'un Erzincan ayağı soruşturmasını etkilemek için yeni iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Erzincan-Ergenekon davasının tutuklu sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, MİT ve askeri personelin, Yargıtay tarafından fotokopiler üzerinden karar verilerek tahliye edilmesinin ardından şimdi de gölden çıkan mühimmatla ilgili iddialar ortaya atılıyor. 27 Ekim 2009'da Erzincan Çatalarmut Köyü Göyne Barajı Gölü'nden çıkan mühimmatın Emniyet tarafından oraya konulduğuna ilişkin iddiaları güçlendirmek için "Emniyet Genel Müdürlüğü" yazılı bir fişek kutusu delil olarak gösterilmeye çalışılıyor. Ancak iddiaların gerçeği yansıtmadığı Genelkurmay,Kara KuvvetleriKomutanlığı (KKK) ve Jandarma Gen. Kom. ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün savcılığa gönderdiği yazılarla ortaya çıktı.

 

Olay yeri incelemelerinde 14 el bombası ile birlikte 3 bomba atar, aydınlatma fişeği ve 200'den fazla M-16 ve kaleşnikof fişeği ele geçirilmişti. Savcılar, Genelkurmay'a yazı yazarak mühimmatın komutanlıkların envanterlerinde bulunup bulunmadığını sordu. KKK, savcılığa gönderdiği cevapta 3. Ordu Komutanlığı (Dönemin Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk) envanterine kayıtlı olduğunu resmi yazıyla bildirdi. KKK'dan Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na 3 Kasım 2009 günü Lojistik Başkanı Tümg. Bekir Memiş imzası ile gönderilen yazıda, LOS-H-60-62 kafile numaralı 7,62x51 MM G3 muh. NATO izli fişek hakkında kayıp, çalıntı ve eksik bildiriminin bulunmadığı belirtildi. Cevabi yazının EK-A'sında ise bu mermilerin bulundu birlikler Müht. Koor. Kısım Amiri Bkm. Yarbay B. Can Karabulut imzası ile bildirildi. Mühimmatın bulunduğu birlikler arasında 5. sırada 3. Ordu Karargahı Destek Grup Komutanlığı ismine de yer verildi.

 

JANDARMA: BİZİM AMA DEPODA

 

Savcılığa en ilginç cevap ise Jandarma Genel Komutanlığı'ndan geldi. Gölde bulunan fişeklerin kendilerine ait olduğu belirtilen cevapta, "Bizim; ama onlar aslında gölde değil, depoda" denildi. Ord.D. Başkanı Jandarma Ord. Albay Ali Ekber Şendil imzalı yazıda, 7,9 MM çapında "7,9 FS 1945 TC" ibareli fişeklerin Jandarma envanterinde kayıtlı olduğu, Aydın ilinde bulunduğu, ancak fişeklerle ilgili eksik, kayıp ya da çalıntı bildiriminin olmadığını belirtti. Öte yandan, savcılığaHava KuvvetleriKomutanlığı ve Emniyet, fişeklerin envanterlerinde bulunmadığını bildirdiler.

 

POLİSE KOMPLO KURULMAK İSTENDİ

 

Erzincan Ergenekon'u iddianamesinde; Göyne Barajı'nda ele geçirilen el bombaları ve mühimmatlarla ilgili çarpıcı iddialar yer alıyor. Gizli tanık ifadeleri, olayın Erzincan Jandarma Komutanı Ali T. tarafından polise komplo haline dönüştürülmek istendiğini ortaya çıkardı. Gizli Tanık X ifadesinde, el bombaları ve mühimmatların ele geçirilmesinden bir gün sonra Erzincan Jandarma Alay Komutanı Ali T. ve Jandarma İstihbarat personelinin kendisiyle görüşüldüğünü belirterek, "Erzincan'da bulunan mühimmatın polis tarafından konulduğu izleniminin verilmesi için ele geçirilen silah ve mühimmatların Erzincan Emniyeti tarafından bu bölgeye konulduğu" yönünde ifade vermesinin istendiğini söylemişti.

 

ŞEMDiNLi'DEKiLERLE AYNI KAFiLEDEN

 

14 adet el bombasının kriminal incelemesinde aynı kafiledeki el bombalarının Türkiye genelinde 30 ayrı olayda kullanıldığı ve Şemdinli olaylarında kullanılan el bombaları ile aynı seri ve kafile numarasını taşıdığı ortaya çıkmıştı. Gölden çıkan HGR DM41 SPLİTTER COMP-B LOS FMP-134 gövde numaralı el bombaları ile, 9 Kasım 2005'te Şemdinli'de Umut Kitapevi'ne yapılan saldırı sonrasında eylemi düzenleyen TSK personelinin araçlarında yapılan aramada aynı gövde numaralı 2 adet el bombası tespit edilmişti. 

 

YENİ ŞAFAK

Etiketler :