Muhteşem Yüzyıl'a 75 milyon dolarlık cevap

Muhteşem Yüzyıl'a 75 milyon dolarlık cevap

Türk-Katar ortak yapımı 75 milyon dolar bütçeli Fatih Sultan Mehmet dizisi ve filminin senaryosunun Beyazıt Akman'ın kaleme aldığı "Dünyanın İlk Günü" kitabından yapılacağı bildirildi.

Epsilon Yayınları'ndan yapılan açıklamada Türk dizi filmleri sektöründeki ihracatın yaklaşık yüzde 80'ini yapan Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen'in basına, Türk-Katar ortak yapımı 75 milyon dolar bütçeli İstanbul'un Fethi dizisi ve filmi için senaryo çalışmalarının Beyazıt Akman'ın kaleme aldığı "Dünyanın İlk Günü" kitabından yapılacağı bilgisini verdiği belirtildi.

Epsilon Yayınları Genel Yayın Müdürü Yardımcısı Meltem Erkmen, "Dünyanın İlk Günü" kitabının Amerika'da İllionis State Üniversitesi'nde Batı'da Türk ve İslam algısı üzerine doktora çalışmalarına devam eden ve bu konuda ders veren Beyazıt Akman'ın beş yıllık bir çalışması sonucu ortaya çıktığını söyledi. Romanda İstanbul'un fethinin Fatih Sultan Mehmet, Yeniçeri İskender ve Batılı seyyah Alberto Balbi'nin gözünden anlatıldığını ifade eden Erkmen şunları belirtti: "Akman'ın beş yıllık bir araştırmayla yazdığı 700 sayfalık eseri 'Dünyanın İlk Günü' son zamanların en çok satan tarihi romanları arasında yer alıyor. Kitap, şu ana kadar 6 baskı yaparak 22 bin satış rakamına ulaştı. Roman, hem eleştirmenler hem de okurlar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Dünyanın İlk Günü, İstanbul'un fethini ve Osmanlı toplumunu oryantalist bakış açısından uzak bir şekilde, tamamen kaynaklara ve tarihi gerçeklere uygun bir şekilde anlatıyor. Akman, ayrıca son zamanlarda 'Muhteşem Yüzyıl' dizisindeki oryantalist çarpık bakış açısına en ağır eleştirileri getiren isimler arasında yer almıştı. Roman ve çekilecek dizi ve film özellikle son günlerde büyük tartışmalara yol açan Muhteşem Yüzyıl dizisine de en güzel cevap olacaktır."

Romanın İstanbul'un fethini epik bir film gibi anlattığını ifade eden Erkmen, "Romanın senaryolaştırılma aşamasında çok büyük zorluklarla karşılaşılacağını sanmıyorum. Zira kitap daha çıkar çıkmaz, hayranları romanın bir film tadında ilerlediğini söylemiş, Facebook'da romanın Fatih dizisi olması için gruplar kurulmuştu." dedi.

Erkmen, yapım gerçekleşirse Türk dizi ve sinema endüstrisinin en büyük bütçeli ve uluslararası projesi olacağını sözlerine ekledi. 


Etiketler :