Mursi'nin danışmanı: Darbe gerçekleşiyor

Mursi'nin danışmanı: Darbe gerçekleşiyor

Mısır'da askerin verdiği 48 saat dolarken ülke diken üstünde. Cumhurbaşkanı Mursi krizden çıkış için uzlaşı hükümeti önerdi. Mursi'nin danışmanı ise ülkede darbe gerçekleştiğini açıkladı.

Gelişmeler canlı takip ediliyor

18.55  Dışişleri Bakanı Davutoğlu Mısır'la ilgili ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları ile görüştü.

18.47. Mursi'nin danışmanı ülkede askeri darbenin gerçekleştiğini açıkladı.

-17:55 :  Cumhurbaşkanı Mursi krizden çıkış için uzlaşı hükümeti önerdi. Bunun dışında bir uzlaşma önerisi getirilmeyeceği bildirilirken anayasada bazı değişikliklere gidilebileceği kaydedildi.

-17:50 : Giza Valisi istifa etti .Mısır'da siyasi kriz devam ederken dün Mursi destekçilerinin göstericilerine ateş açılması olayı ile ilgili olarak Giza Valisi Ali Abdurrahman'ın istifa ettiği belirtildi.
İstifa haberi Mısır devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

-17:44 : Tahrir Meydanı'nda toplananların sesleri yükselmeye başladıç

-17:43 :  Mısır Ordu Sözcüsü : ''Silahlı kuvvetler sembolik toplantılar düzenliyor. Görüşmelerin bitiminde açıklama yapılacak.''

-17:35 : Muhalifler Kahire ve diğer illerde Mursi'ye karşı oturma eylemi başlattılar.

-17:05 : Mısır Ordusu'nun en üst düzey yetkililerinin; dini, milli, siyasi liderler ile gençlik gruplarının temsilcileriyle bir araya geldiği belirtildi. Görüşmenin ardından açıklama yapılacağı kaydedildi.

- 16:50 : Ordunun başkent Kahire'deki devlet televizyonu Maspore TV binasına girdiği bildirildi. Ordunun bina içersindeki askerlerin sayısını arttırdığı fakat binanın dışında durumun değişmediği gözleniyor.

Reuters'a konuşan güvenlik kaynakları, ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığını söyledi. Aynı kaynaklar, canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini belirtti.

Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı Mısır'daki son gelişmelerle iligili şu bilgileri aktardı:

 GENELKURMAY İKNA TURLARI YAPIYOR

Mısır'da Ordu'nun iktidarla muhaliflere uzlaşı için verdiği süre Türkiye saati ile 17.30'da sona eriyor. Sabah saatlerinde ordu komutanlarıyla görüşerek yol haritasına son şeklini veren Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi şimdi de Müslüman Kardeşlerin siyasi kolu olan iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi ile muhalif kanattan selefilerin Nur Partisi, kıptiler ve diğer muhalif liderlerden eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey ile biraraya geldi.
 
MURSİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRALACAK DEDİKODUSU

En büyük merak konusu Ordunun nasıl bir müdahalede buluncağı. Bununla ilgili eldeki en net veri, Genelkurmay Başkanının tüm muhalif gruplarla son ana kadar yapacağı görüşmelerde, yumuşak bir geçişle olayları sonlandırmak istediği. Seta'nın Kahire temsilciliğine göre darbe son ihtimal olarak görülüyor. Çünkü darbe yapılırsa iktidardaki tüm siyasilerin tutuklanması gerekecek.
 
Ancak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden ayrılma ihtimali de masadaki seçeneklerden biri. Kısacası Seta'ya göre darbe olmasa da post-modern bir geçiş yöntemiyle Cumhurbaşkanı Mursi ya istifaya zorlanacak ya da görevden alınacak. Tabi bunlar son seçenekler olarak tahmin ediliyor. Bunun öncesinde muhalifler, yol haritasına "evet" derse Mursi erken seçime kadar görevde kalacak. Bu ihtimalde de hükümet feshedilecek ve ordu idaresinde, tüm muhalif grupları temsil eden bir geçiş hükümeti kurulacak.
 
El Ahram gazetesinin iddiasına göre ordu sürenin sonunda Muhammet Mursi'yi görevden alacak. Ordu, darbe yapılacak iddialarını yalanladı ancak Mursi'nin görevden alınacağı yönündeki haberlere net bir yalanlama gelmedi.
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayının üzerinde helikopterler uçtuğu yönünde haberler de geliyor. Bir başka detay da Mursi'nin şu an için Sarayda bulunmadığı yönünde.
 
Asıl merak konusu ise Ordunun nasıl bir müdahalede buluncağı. Bununla ilgili eldeki en net veri, Genelkurmay Başkanının tüm muhalif gruplarla son ana kadar yapacağı görüşmelerde, yumuşak bir geçişle olayları sonlandırmak istediği. Seta'nın Kahire temsilciliğine göre darbe son ihtimal olarak görülüyor. Çünkü darbe yapılırsa iktidardaki tüm siyasilerin tutuklanması gerekecek.

Ancak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden ayrılma ihtimali de masadaki seçeneklerden biri. Kısacası Seta'ya göre darbe olmasa da post-modern bir geçiş yöntemiyle Cumhurbaşkanı Mursi ya istifaya zorlanacak ya da görevden alınacak. Tabi bunlar son seçenekler olarak tahmin ediliyor. Bunun öncesinde muhalifler, yol haritasına "evet" derse Mursi erken seçime kadar görevde kalacak. Ancak bu ihtimalde de hükümet feshedilecek ve ordu idaresinde, tüm muhalif grupları temsil eden bir geçiş hükümeti kurulacak.
 
Tüm bu soruların yanıtı Türkiye saati ile 17.30 ya da sonrasında yanıt bulacak. Genelkurmay Başkanlığının bu saatten itibaren ya yazılı olarak ya da bant kaydıyla bir açıklama yapması ve gelinen son durumu duyurması bekleniyor.
 
ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Dünkü çatışmalarda toplam ölü sayısının 18'e yükseldiği ayrıca 600'e yakın kişinin yaralandığı belirtildi. Al Masri al Youm gazetesinin haberine göre ölümlerin tamamı Giza kentinde meydana geldi. Giza'da baltaçı diye tabir edilen Mübarek rejimine bağlı çetelerin gösterilere saldırdığı biliniyor.
 
KAHİRE'DEKİ ELÇİLİKLER TAHLİYE EDİLİYOR

Tüm bu gelişmelerle birlikte Kahire'den kaçışların da başladığı yönünde haberler geliyor. Çatışma ihtimaline karşılık Amerika'nın Kahire'deki büyükelçiliğinin tahliye edildiği 200 çalışanın aileleriyle birlikte Kahire'den ayrıldığı yazıldı. Ayrıca Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın eşi ve 2 oğluyla 22 elçilik çalışanın İstanbul'a döndüğü açıklanmıştı. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.