Müşerref: El Kaide'yi Batı ve ABD ortaya çıkardı

Müşerref: El Kaide'yi Batı ve ABD ortaya çıkardı

Eski Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, Batı bloğu ve ABD'nin, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesinden sonra Pakistan'ı yalnız bıraktığını söyledi ve ekledi: "El Kaide'nin ortaya çıkmasından Batı ve ABD sorumludur."

Eski Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, "El Kaide'nin ortaya çıkmasından Batı ve ABD sorumludur" dedi.

Karaçi kentinde düzenlenen 'Gençlik Parlamentosu Toplantısı'nda konuşan Müşerref, Batı bloku ve ABD'nin, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesinden sonra Pakistan'ı yalnız bıraktığını söyledi.

"Bazıları Taliban, Pakistan'ın çocuğu ve onları bizim ortaya çıkardığımızı söylüyor ancak bu doğru değil" diyen Müşerref, Pakistan'ın, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında Batılı ülkeler tarafından çıkarları için kullanıldığını öne sürdü.

'TALİBAN REJİMİNİN TANINMASI HATAYDI'

Müşerref, o dönemde Afganistan'da Sovyetlere karşı savaşan etnik Peştunlara desteğin ülkesi tarafından verildiğini ancak bundan pişmanlık duyulduğunu iddia ederek, " El Kaide'nin ortaya çıkmasından Batı ve ABD sorumludur. Batı bloku ve ABD, Sovyetler Birliği, Afganistan'dan çekildikten sonra Pakistan'ı yalnız bırakmıştır. Daha sonra da Pakistan'ın Afganistan'da iktidara gelen Taliban rejimini tanıması da bir hata oldu" dedi.

Pakistan Ordusu'nun ülkedeki rolünü de yorumlayan Müşerref, "Ordu, anayasal sınırlar içerisinde kalmalı ve rolünü o şekilde oynamalı" diye konuştu.

1996 yılının Eylül ayında başkent Kabil’e girerek Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban yönetimini sadece Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan tanımıştı.

HAKKINDA VATANA İHANET DAVASI VAR

Pervez Müşerref 2013 yılındaki genel seçimlere katılmak için ülkesine dönmüştü. Daha sonra, 2007 yılında olağanüstü hal ilan ettiği esnada hakkında anayasanın 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile vatana ihanet suçlaması ile dava açılmıştı. Eski devlet başkanı, görülen davanın 3. duruşmasına katılmak üzere yola çıktığında kalp krizi geçirmişti.

Ravalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırılan ve bir süre orada tedavi görmesinin ardından taburcu olarak ilerleyen duruşmalara katılan Müşerref, son olarak ülkenin güneyindeki Karaçi kentine gitmişti. Müşerref, hakkındaki vatana ihanet davası halen devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.