Müslüman gençler kolerayla savaşıyor

Müslüman gençler kolerayla savaşıyor

Güney Afrika ülkesi Malavi’deki Müslüman gençler, İslam’ın temizliğe verdiği önemi göstermek ve artan kolera vakalarının önüne geçmek için büyük bir kampanya başlattı.

Endişe verici kolera salgınına karşı Malavi’nin (Hindistan’da bir ada ülkesi) genç Müslümanları ulusal bir temizlik kampanyası başlattı. Gayrimüslimler tarafından aşırı ihtiyaç duyulan bir hamle olarak nitelenen kampanya, İslam’ın temizliğe verdiği önemi göstermeyi amaçlıyor.
Müslüman Genç Birliği Başkanı Peter Mota, “Eğer böylesi bir girişimi uzun zaman önce başlatsaydık, koleraya verdiğimiz canlardan birkaçını kurtarabileceğimizi hissediyoruz” diye konuştu.

16 Şubat 2009’da başlatılan “Temiz Çevre Herkesin Görevi” adlı kampanya ülkede bir ilk.
Kampanya ülkenin her köşesinde bir ay boyunca devam edecek. Genel temizliğin yanında, gençler hijyen konusuna halkı duyarlı olmaya çağıracak.

Moto, kampanyanın Malavi’de kolera ölümlerinin artması karşında başlatıldığını açıklayarak, “ülkedeki şu anki durum çok rahatsız edici” dedi.

Kamu alanlarının temizlenmesinde herkesin görev almasıyla, kolera vakalarının azaltılmasında girişimin büyük etkisi olması bekleniyor.

Malavi’nin yüzde 35’ini oluşturan 13 milyon kişinin temiz içme suyuna erişimi bulunmuyor. Resmi kaynaklara göre evlerinin yüzde 81,4’ünde çukurlar tuvalet için kullanılıyor.

Sağlık Bakanlığı, bu ay başında 52 kişinin koleradan öldüğünü açıkladı. Ülkede bin 800 kişinin hastalıktan etkilendiği bildiriliyor.

Ocak’ta koleradan ölenlerin sayısı sadece 14’tü. Malavi’de 2001’de binden fazla kişi hayatını bu hastalıktan kaybetti.

Örnek bir davranış
Müslüman organizatörler, kampanyalarının İslam’ın temizliğe verdikleri önemi de vurgulama amacını taşıdığını söylüyor: “Bu girişim yoluyla İslam’ın sadece bir din bir hayat biçemi olduğunu göstermek istiyoruz. İnancımızı göstermenin bir yolu bu”

Birçok gayrimüslim vatandaş da kampanyanın ülkenin genel görünümü değiştirecek fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir jest olduğunun altını çiziyor. Blantyre Şehri Birliği’nden Dr. Lester Bandawe konuyla ilgili şunları söyledi: “İslam’daki erkek ve kız kardeşlerimizden çok şey öğrendik. Bunu yapacaklarını hiç düşünmemiştik” .

İslam, Hıristiyanlıktan sonra Güney Afrika ülkesindeki ikinci büyük din.Devlet rakamlarına göre, Müslümanlar toplam nüfusun yüzde 12’sini oluşturuyor. Müslüman gruplara göre bu oran yüzde 36’lara ulaşıyor. Doktor Bandawe, “Diğer inanç gruplarının da benzer şeyler yapmasını teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Genç Müslümanlar caddelerdeki çöpleri temizlerken, Kiliseye giden birçok Hıristiyan da ilgiyle izledi. Merkez Afrika Presbiteryen Kilisesi’nden Papaz Robert Mbano şunları aktardı: “Bu girişim hayranlık verici. Şu anki resmin değişmesi için ortak sorumluluk göstermemiz gerekiyor. Bu yolla biz Hıristiyanlar İslam’ın temizliğe değer veren bir din olduğunu öğrendik

Bu haber toplam 440 defa okunmuştur