Müslümanlara 'Birlik Olalım' çağrısı

Müslümanlara 'Birlik Olalım' çağrısı

Diyanet-Sen Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınladığı bildiride hukukun üstünlüğünün sağlanması için herkesi sorumlu davranmaya davet etti.

Diyanet-Sen’den İnsan Hakları İçin “Birlik Olalım” Çağrısı

 

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Diyanet-Sen Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınladığı bildiride Türkiye ve Dünyada insan hakları ve hukukun üstünlüğünün sağlanması için herkesi sorumlu davranmaya davet etti.

 

Diyanet- Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar yaptığı açıklamada, Uluslar arası yayınlanan raporlarda ‘din özgürlüğü’ konusunda Türkiye’nin kara listede olduğunu söyledi. Bayraktutar, “Demokratikleşmeye yönelik atılan onca adıma karşın halen ülkemizde Din ve vicdan özgürlüğü alanında yaşanan ihlaller devam etmektedir” dedi. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede dine halen önyargılar ile yaklaşıldığını vurgulayan Bayraktutar, insanın en temel hakkı olan inanç özgürlüğünün önyargılara feda edilemeyeceğini belirtti.

 

Din özgürlüğü en temel insan hakkıdır

Din, vicdan ve inanç özgürlüğü kapsamında yaşanan ihlallerin sürdüğüne dikkat çeken Bayraktutar, “Kur’an eğitiminde uygulanan yaş sınırlaması ve herkesin kendi çocuğuna dinini öğretebileceğine dair var olan evrensel ilke halen ihlal edilmektedir. Bir taraftan ‘haydi kızlar okula’ diye kampanyalar yürütülürken, kılık kıyafet ve bir dizi ideolojik dayatmalar sonucunda öğrencilerin elinden eğitim hakları çalınmaktadır. Namaz vakitlerine çalışma hayatında yer tanınmaması, genel ibadet haklarının yok sayılması da vicdanları sızlatmaktadır. Din ve inanç özgürlüğü ulusal ve uluslararası belge ve düzenlemelerle koruma altına alınmış temel insan haklarından biri olarak kabul edilirken, bu yasaklar niye?” diye sordu. 

 

Ortadoğu’nun yüreğine saplanan hançer: Emperyalizm

Ortadoğu'daki emperyalist yayılmacılığın sürdüğüne vurgu yapan Bayraktutar, “Emperyalizm Ortadoğu’nun yüreğine saplanmış hançer olarak durmaktadır. Irak, Afganistan ve Pakistan’da neredeyse her gün kan dökülüyor. Filistin’i tamamen Yahudileştirmek için İsrail uluslararası hukuku hiçe sayarak yeni yerleşkeler inşa ediyor, yıkımlara devam ediyor. Gazze ise ambargo altında inliyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi`nin ilanının yıl dönümünde tüm bunlar yaşanırken Batı ise bunları görmüyor.  Dünyanın dört bir köşesinde yıllardır Müslümanlara karşı baskı ve şiddet uygulanırken, ırkçı söylemlerde her geçen gün tırmanıyor” dedi.  

 

Açıklamasının sonunda Türkiye ve Dünyada insan hakları ve hukukun üstünlüğünün sağlanması için herkesi sorumlu davranmaya davet eden Bayraktutar, barış ve özgürlükten yana olan herkesi İnsan Hakları Gününde zulümlere karşı birlik olmaya davet etti.

Etiketler :
İslam