Muzaffer Tekin Türkiye'den tazminat istiyor

Muzaffer Tekin Türkiye'den tazminat istiyor

Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, AİHM başvurarak Türkiye Cumhuriyeti'nden 15 bin Euro manevi, 33 bin TL maddi tazminat talebinde bulundu.

Avukatı aracılığıyla başvuruda bulunan Tekin, makul bir süre içinde yargılanma hakkı ve özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini ayrıca duruşmaların kamusal niteliğinin engellediğini iddia etti.

AİHM'e başvuran Muzaffer Tekin'in avukatı Engin Çelik Kadıgil, Danıştay'a yapılan silahlı baskında 1 hakimin öldürüldüğünü, 3 hakimin de yaralandığını hatırlattı. Bu saldırı nedeniyle müvekkili Tekin'in gözaltına alındığını, ancak herhangi bir bağı olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldığını kaydetti. Kadıgil, müvekkilinin Ümraniye'de ele geçirilen bombalarla ilişkili olduğu ve Ergenekon terör örgütü adlı bir yapılanmanın içinde bulunduğu gerekçesi ile tutuklandığını ifade etti.

İnsanların makul bir süre içinde yargılanması gerektiğini savunan Kadıgil şunları ifade etti: "Müvekkilim tam 20 aydır tutuklu bulunmaktadır. Bu sürenin 13 ayını ise ne ile suçlandığını bilmeden geçirmiştir. Suçun sadece yasada sayılı belli suçlardan olması nedeniyle, başka hiçbir makul gerekçe olmadan tutukluluk halinin devam etmesi, verilen tüm kararların gerekçesiz ve soyut olması, ortada makul bir şüphe olmaması, müvekkilim hakkındaki tüm suçlamaların yargılama esnasında güçlenmek yerine giderek zayıflamış olması, müvekkilim aleyhine tutuklandığından beri tek bir delil bulunamamış olması ve hakkındaki tüm delillerin toplanmış olması hususlarının hiçbiri dikkate alınmadan, savaş gazisi kahraman bir askerin 2 yıla yakın bir süredir özgürlüğünden alıkonuyor olması en temel insan haklarının ve AİHS'nin 5. maddesinin 3. Fıkrasının ihlali niteliğindedir."

Kadıgil dilekçesinde müvekkili lehine 15 bin Euro manevi tazminata hükmedilmesini talep etti. Dilekçede ayrıca, 33 bin TL maddi tazminatın, AİHS Md. 41'e uygun olarak, yasal faizi ile ihlali yapan yüksek sözleşmeci taraftan tahsil edilerek ödenmesini talep edildi.

HABERVAKTİM