Siyoniste yakışan söz

Siyoniste yakışan söz

Batı Yaka’nın %50’si üzerinde kurulmasını şart koşan Netanyahu: “Batı Yaka’da Egemenliği Olmayan Bir Filistin Devletini Destekleriz”

Filistin Enformasyon Merkezi

Yahudi gazetesi Haaretz verdiği haberde, işgal devletinde yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi başkanı Benyamin Netanyahu’nun Batı Yaka topraklarının sadece %50’si üzerinde kurulması şartıyla egemenliği olmayan bir Filistin devletine destek verebileceğini yazdı. Gazete, Netanyahu’nun Filistinlilerle yapılacak bir barışı da İran’ın nükleer silaha sahip olmasına engel olunması şartına bağladığını yazdı.

Gazete verdiği haberde, 27 Şubat Cuma günü Netanyahu’nun hükümeti kurma görüşmeleri kapsamında Livni’yle yaptığı toplantıda “Siz, Filistinlilerin tam manasıyla bir hava sahasına sahip olmalarını, bir ordu kurmalarını, İran gibi ülkelerle anlaşmalar yapmalarını ve sınır kapılarına hakim olmalarını kabul eder misiniz?” sorusuna Livni’nin “Bunu kabul edemem” dediğini de yazdı.

Gazete haberin devamında şu ifadelere yer verdi: “Netanyahu, İsrail’in, Batı Yaka topraklarının %50’sinin kendi elinde olmasında ısrar etmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle Ürdün’ün aşağı kısmı ile Yehuda çölünün İsrail’in elinde olması gerekir. Çünkü burası doğu sınırları için önemli bir güvenlik şerididir.”

Basına kapalı olarak yapılan Netanyahu ile Livni arasındaki görüşmede Netanyahu’nun Filistinlilerin dışarıda elçilik açmalarına, başka ülkelerle diplomatik ilişki kurmalarına karşı olmadığını ancak güvenlik ve egemenlik anlamına gelecek devlet fikrine karşı olduğunu söylediği ifade edildi.

Gazete, hava sahası ve elektro-mıknatıs alanlara hâkim olma, ordu kurup askeri anlaşmalar yapma ve sınır kapılarına hâkim olma gibi bir devletin sahip olması gereken dört önemli yetkiyi Filistin halkına vermek istemediğine de dikkat çekti.