Norveç'te kamusal alan yok

Norveç'te kamusal alan yok

Norveç Hükümeti, bu uygulamanın Müslüman toplumuyla iyi ilişkiler geliştirmek ve Müslüman toplumdan Polis gücüne katılımını sağlamak amacıyla başlatıldığını bildirdi.

Kadın polis isterse başörtüsü giyebilecek!
Keyfi bir şekilde uygulanan ve çağdışılığın simgesi haline gelmiş başörtüsü yasağı Türkiye'deki Müslüman toplumu derinden yaralarken, Avrupa ülkelerinde neredeyse tüm kamu kuruluşlarında başörtüsüyle çalışılabiliyor. Son olarak Norveç'te, Müslüman kadın polislerin isterlerse başörtüsü giymelerine izin verildi.

Türkiye'de başta üniversiteler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında sözde ‘laiklik' adına başörtüsüne yasak getirilirken, İngiltere ve İsveç'ten sonra Norveç'te de Müslüman kadın polislerin inançları gereği isterlerse başörtüsü giyebilmelerine izin verildi.

MÜSLÜMAN TOPLUMLA İYİ İLİŞKİLER…
Dünyada bir tek Türkiye'de görülen ve 1930'lu yılların diktatörlük rejimlerini andıran başörtüsü yasağının çağdışılığı, Norveç'te başlatılan bir uygulamayla bir kez daha kanıtlandı. Norveç Hükümeti, Müslüman toplumla daha iyi ilişkiler geliştirmek ve entegrasyonunu sağlamak için Müslüman kadın polislerin isterlerse başörtüsü giyebileceklerini bildirirken, çağdışı yasak Türkiye'de hala devam ediyor.

MÜSLÜMAN TOPLUMUN POLİS GÜCÜNE KATILMASI İÇİN TEŞVİK
Norveç Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Polis teşkilatından gelen tavsiyelere uyarak, polis üniformalarının dini kıyafetlere uyum sağlayacak şekilde değiştirildiği belirtilerek, bu değişiklikle Norveç Müslüman toplumunun Polis teşkilatına girebilmelerinin önünü açacağı kaydedildi.

POLİS TEŞKİLATINDAN DESTEK
Müslüman kadın polislerin başörtüsü giyebilmelerine öncülük eden Norveç Polis Şefi Ingelin Killengreen, Polis teşkilatının dini ve etnik ayrımcılık gözetmeksizin tüm sınıfları yansıtması gerektiğini ve bu yüzden bu değişikliğin çok önemli olduğunu belirterek, uygulamaya destek verdi.

İLKOKULLARDA BİLE BAŞÖRTÜSÜ SERBEST
Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümünde Müslüman kadınlar başörtüleriyle kamu kurum ve kuruluşlarında hiçbir engel olmadan çalışabiliyorlar. Sadece Fransa'daki devlet okullarında ilköğretimde başörtüsü giyilmesi yasaklanırken, neredeyse diğer tüm Avrupa ülkelerinde ilkokuldaki çocuklar bile isterlerse başörtüsü giyebiliyor.

AVRUPA'DA BAŞÖRTÜLÜ HAKİM BİLE VAR
Birçok Avrupa ülkesinde başörtülü kadın hakim bile bulunurken, Türkiye'de hiçbir şekilde okullarda ve kamu kuruluşlarında başörtüsü giyilmesine müsaade edilmiyor. Askeri kışlalarda bile çocuklarını ziyaret eden başörtülü annelere izin verilmeyen Türkiye'de geçtiğimiz yıl Anayasa'da yapılan değişiklikle üniversitelere başörtüsüyle girilmesine izin verilmiş ancak, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasıyla bu değişiklik iptal edilmişti.

YENER DÖNMEZ