Nuray Mert: Ahmet Hakan'ın değişimi

Nuray Mert: Ahmet Hakan'ın değişimi

Ahmet Hakan'ı yakından tanıyan Nuray Mert, Hakan'ın değişim hikayesini kaleme aldı.

Radikal yazarı Nuray Mert, Ahmet Hakan’ın ‘bir yakını olarak’ değişimini kaleme aldı. Mert, Radikal’deki ‘Bir ‘değişim’ hikayesi/ Ahmet Hakan (1) başlıklı yazısında 1995 yılında Kanal 7’de ‘anchormen’ iken Ahmet Hakan’ı tanıdığını aktaran Mert, o günkü Ahmet Hakan’la bugünkü arasında temelde hiçbir fark olmadığını yazdı.

Ahmet Hakan’ın o gün de aynı şeyleri söylediğini belirten Mert sohbetlerde, içinde bulunulan çevrenin sorunlu taraflarının konuşulduğunu yazdı; “İçinden geldiği ve halen bulunduğu çevreyi eleştiriyordu. Yaptığı eleştiriler ‘yumurta çıkmış, kabuğunu beğenmemiş’ cinsinden değil, son derece anlamlıydı, bu açıdan söylediklerini hep önemsedim. O zamanki sohbetlerimizde, o kendi çevresinin, ben kendi çevremin hastalıklı, sorunlu taraflarını karşılaştırmak, bunların birlikte oluşturdukları Türkiye tablosunu tartışmak şeklinde geçerdi.”

Ahmet Hakan’ın anlamak isteyenlere samimiyetiyle değişimi yazdığını belirten Mert, muhafazakar camia içerisinde aynı eleştirileri yapanların olduğunu da belirtti.

Mert muhafazakar kesimdeki eleştiriler yaklaşımla, laik kesimdeki hegomonyacı tavrı şöyle karşılaştırıyor; “90’lı yıllarda, İslamcı kesimin, kendini eleştiren, sorgulayan özelliği, bu kesimi düşünsel ve siyasal anlamda dinamik kılan zenginleştiren bir şeydi. AKP, kısmen konjönktürel etkenler, kısmen pragmatik kaygılardan ama aynı zamanda bu dinamikten yola çıkan siyasi bir güç oldu. Buna karşın, laik kesim, kültürel hegemonyaya dayanan tavizsiz, mutlakçı direnci yüzünden sıkıştığı darboğazlara mahkûm oldu, dili güdükleşti, siyaseti tıkandı.”

Nuray Mert, bu çeşitlilik nedeniyle Ahmet Hakan’ın ayrıksı tavrının garipsenmemesi gerektiğini savunduğu yazısını, dışa yansımadaki sorunun ne olduğunu devam yazısında yazacağı notuyla bitirdi.

Bu haber toplam 13013 defa okunmuştur