O iddia ile ilgili açıklama yaptı

O iddia ile ilgili açıklama yaptı

Diyarbakır Silvan'da yaşanan çatışma ve sonrasındaki iddialarla iligli BDP'den açıklama geldi

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki terör saldırısına ilişkin, bu olayın duyulmasından bu yana yapılan açıklamalar ve gösterilen tepkilerin partisini doğrudan hedef aldığını öne sürdü.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, dün Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşanan çatışmada 13 askerin yaşamını yitirdiği, 6 askerin de yaralandığı acı olaydan derin üzüntü duyduğunu, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulundu.

Savaşın, çatışmanın, ölmenin ve öldürmenin bir sorun çözme yöntemi olmaktan çıkmamış olmasının, bu acıları yaşatan en temel neden olduğunu ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti: "Ülkenin en önemli sorununun bu gençlerin omuzlarına yüklenmesi haksızlığı da hükümet başta olmak üzere siyasetin ve bütün siyasetçilerin sorumluluğundadır. Bu acıları unutmadan, ancak acılarımızı ’düşmanlık’ dili oluşturmak için de kullanmadan barışı sağlamak her birimizin bütün ülkeye karşı boynunun borcudur. Ancak maalesef ki olayın duyulmasından bu yana yapılan açıklamalar ve gösterilen tepkiler, partimizi doğrudan hedef almakta, yaşanan olayın yarattığı acı ve hüzün ortamından yararlanılarak asıl sebeplerin üstü örtülmekte, neredeyse çatışmaya BDP girmiş gibi bir hava estirilmektedir."

Yüreği evlat acısıyla yanan anaların ’akan kan dursun’ şeklindeki sözlerine karşılık aynı sağduyunun binde birini siyasetçilerde göremediklerini savunan Demirtaş, "Bu vesileyle öncelikle herkesin ve herkesimin, bu süreçte kullandığı, kullanacağı dilin çatışmayı, gerilimi tırmandırmaya değil, riske giren barış arayışlarına cesaret verici olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

İDDİALAR VAHİM
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Onca sorun yaşanırken çözümün adresi meclisin tatil yapma keyfi yoktur" dedi.

Kaplan, Muş Milletvekili Sırrı Sakık, BDP il yöneticilerinden Şengül Çelik ve Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile dün gece saldırı düzenlenen partisinin Ankara İl Başkanlığı binasında, basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır’daki saldırı dolayısıyla büyük bir üzüntü yaşadıklarını ifade eden Kaplan, "Gerçekten 20 insanımızı yitirmenin hem üzüntüsünü hem acısını yaşarken, Allah’tan kendilerine rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

Kaplan, dün Mecliste, BDP ve AK Parti temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde, "çözüm yakın olduğu zaman, barış yakın olduğu zaman, demokratik çözüm ve yeni anayasa olgusu yakın olduğu zaman daima provokatörler hareket geçmiştir" dediklerini ifade ederek, o görüşmenin yapıldığı saatlerde, Diyarbakır’da yaşanan acı olayın haberi geldiğini ifade etti.

Diyarbakır’daki olayın "sıradan bir olay olmadığını" anlatan Kaplan, şöyle konuştu: "Türkiye bu gerilimi, gerginliği ve bu provokasyonu yaşarken Meclisin tatil yapma hakkı yoktur. Meclis bu koşullarda tatile giremez. Onca sorun yaşanırken çözümün adresi Meclisin tatil yapma keyfi yoktur. Bu sorunun mutlak surette çözüm yeri Meclis olduğuna göre, Meclisin tatile girmeden bu sorunu konuşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu olayın derhal açıklığa kavuşması lazım. 13 askerin yanarak ölmesi soru işaretleri bırakıyor ve bu konuda çok ciddi iddialar var. Eğer bizim helikopterlerimizin ve uçaklarımızın bombardımanı sonucu askerler ölmüşse bu çok vahimdir ve bir hükümeti istifa ettirecek noktaya kadar ciddi vahim bir olaydır. Bunu çok ciddi olarak meclisin derhal komisyon kurarak takip etmesi gerekiyor."


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.