O sorunu Erdoğan çözdü!

O sorunu Erdoğan çözdü!

Türkiye ile Rusya arasındaki "taşıma izin belgeleri" sorununa Cumhurbaşkanı Erdoğan doğrudan müdahil olarak, sorunun çözülmesini sağladı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, "Devlet başkanları seviyesinde sorunun ifade edilmesi üzerine çalışmalar başlamıştır. Rusya tarafından verilen 3 bin adet belgeyi bir iyi niyet göstergesi olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

UND açıklamasına göre, Rusya'nın AB ülkelerinden gelen gıda ürünlerine ambargo uygulayacağını duyurmasının ardından iki ülke arasındaki "taşıma izin belgeleri" konusunu ele almak üzere 12 Eylül Cuma günü üst düzey bürokratlar tarafından tele konferans görüşmesi gerçekleştirildi. Rusya tarafı iyi niyet göstergesi olarak bin adet ikili, 2 bin adet transit geçiş olmak üzere 3 bin adet geçiş belgesi vermeyi kararlaştırdı.

Açıklamada, iki ülke ekonomi bakanlıklarının da konuyu görüşeceği ve Türkiye'den ihraç edilen gıda ürünlerinin Rusya'ya taşınmasında karşılaşılan sorunların çözümüne biraz daha yaklaşılmasının beklendiği vurgulandı.

CUMHURBAŞKANI KONUYA MÜDAHİL OLDU!

Açıklamada görüşlerine yer verilen UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya müdahil olduğunu, bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Şener, şunları kaydetti:

"Devlet başkanları seviyesinde talebin ifade edilmesi üzerine Putin talebe olumlu bakmış, çalışmalar başlamıştır. Rusya tarafından verilen 3 bin adet belgeyi bir iyi niyet göstergesi olarak görüyoruz. Ulaştırma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ve bakanlık yetkilileri kesin çözüm için ellerinde geleni yapıyor.

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi'nin desteği de bizim için çok önemli. Rusya ile vize kalkmış ve turizmde önemli sıçrama yapılmıştır. Taşıma izin belgeleri Almanya, Hollanda, İngiltere örneklerinde olduğu gibi serbest hale gelmelidir. İzin belgeleri kalkarsa bundan hemticaret hem de iki ülke nakliyecileri mutlu olacak ve ticaret iki devlet başkanının belirlemiş olduğu 100 milyar dolar hedefine ulaşacaktır."

Türkiye ile Rusya arasında ticareti zorlaştıran "taşıma izin belgeleri" konusunun ilk defa UND tarafından dile getirildiğine işaret edilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'ya taşımanın yapılabilmesi için halihazırda 9 bin olan kotanın 40 bine çıkartılmasını Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'den talep ettiği ve olumlu cevap aldığı bilgisi de paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.