Obama ile Pentagon arasında Esad çatlağı

Obama ile Pentagon arasında Esad çatlağı

ABD Başkanı Obama ile ABD Savunma Bakanlığı Pentagon arasında Esad'ın geleceği konusunda çatlak olduğu ortaya çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ile ABD Savunma Bakanlığı Pentagon arasında Suriye politikası konusunda bir çatlak olduğu ortaya çıktı. Pentagon, Suriye rejimi lideri Beşar Esad'ın devrilmesinden yana tavır alırken Obama yönetimi bunu bir öncelik olmaktan çıkarmış görünüyor.

Obama 2011 yılının Ağustos ayında yaptığı açıklamada, Suriye rejimi lideri Esad'ın artık görevden çekilmesi gerektiğini söylemişti. Obama bu açıklamayı, Beşar Esad rejiminin yaklaşık 2 bin muhalifi öldürmesinden dolayı yapmıştı. Aradan üç yıldan daha uzun bir süre geçti ve Esad rejiminin öldürdüğü Suriyeli sayısı 200 bini aştı. Ancak ABD Başkanı Obama, Esad'ın görevden gitmesini öncelik olarak görmemeye başladı.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel de bu durumu göz önünde bulundurarak, Beyaz Saray'a Suriye'deki "diktatörü" görmezden gelmekten vazgeçmeleri yönünde uyarıda bulundu. Hagel iki hafta önce ABD'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a gönderdiği iki sayfalık notta, "ABD'nin tutumunun net olmamasından dolayı, Pentagon'un Irak ve Suriye'deki IŞİD gruplarına karşı savaşta kafa karışıklığı yaşadığını söyledi." Böyle bir notun varlığına yönelik ilk haber iki gün önce New York Times tarafından duyuruldu.

Pentagon'da Obama yönetimine karşı büyük bir tepki olduğunun artık sır olmaktan çıktığı ifade ediliyor. Özellikle Pentagon çalışanlarında, ABD'nin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yürüttüğü hava saldırılarının, amacından saptığı ve ABD ordusunu, Suriye Hava Kuvvetleri'ne dönüştürdüğü algısının oluştuğu belirtiliyor.

Suriye'de üç yıldan bu yana artan şiddet, rejimin kimyasal silah kullanması-ki Obama yönetimi kimyasal silahı kırmızı çizgi olarak açıklamıştı- açıklanan bu kırmızı çizgilerin geçilmesine rağmen, ABD yönetiminin olduğu yerde saymasının, ABD askeri üzerinde hüsrana neden olduğu belirtiliyor.

ABD, Suriye'deki ılımlı muhalifleri eğitme konusunda ikna oldu. Bu grupların Suriye dışında eğitileceği belirtiliyor. ABD yönetiminin, eğitilmesi planlanan yaklaşık 5 bin Suriyeli muhalifi sadece IŞİD'le savaşması için eğitmek istediği ve Esad'ı devirmek için savaşmasından endişe ettiği belirtiliyor. Hagel, Obama yönetimiyle arasında çatlak olduğu yönündeki ifadelerle ilgili perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu işler karışık işler, bölgedeki gerçeklere en uygun yaklaşımı seçmek için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. (Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.