Obama'dan Putin'e: Bedeli Çok Ağır Olur

Obama'dan Putin'e: Bedeli Çok Ağır Olur

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri müdahaleyi sürdürmesinin bedelinin ağır olacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri müdahaleyi sürdürmesinin bedelinin ağır olacağını söyledi. Kırım'da geçtiğimiz Pazar günü yapılan referandumun, Ukrayna anayasasının ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu belirten Obama, referandum sonucunun uluslararası toplum tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi. Başkan Obama, Beyaz Saray'da yaptığı program dışı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki devam eden askeri müdahalesi yalnızca Rusya'nın diplomatik izolasyonunun artmasına yol açacağını vurguladı.

Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarla ilgili emir verdiğine değinen Obama, bu yeni adımların Kırım'daki eylemleri nedeniyle Rusya'nın bedel ödemesini artıracağını belirtti. Ukrayna'nın geleceğinin Ukrayna halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini belirten Obama, Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve uluslararası yasalara uyulması gerektiğini belirtti. Bu düşüncelerini dün telefonla görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de aktardığını açıklayan Obama, yaptırımlarla ilgili ilk adımın, Ukrayna'daki istenmeyen gelişmelere yol açan kişilere yaptırımların artırılmasına yönelik olduğunu söyledi. Obama, İkinci olarak, yaptırımlarımızı genişleten yeni bir başkanlık emrini imzaladım. Bununla bağlantılı olarak, Rus yetkililere, Rusya'da askeri alanda çalışmalar yürüten kuruluşlara ve Rusya hükumetinin üst düzey yetkililerine malzeme desteği veren kişilere yönelik yaptırım getiriyorum. Eğer Rusya Ukrayna'ya karışmaya devam ederse, daha fazla yaptırım uygulamaya hazırız diye konuştu.

Gelecek hafta Başkan yardımcısı Joe Biden ve kendisinin Avrupa'ya gideceğini belirten Obama, Mesajımız açık. NATO müttefikleri olarak, ortak savunmamıza yönelik bağlılığımız bulunuyor ve bu yöndeki sözlerimizi koruyoruz dedi. Rusya'nın Ukrayna'daki askeri müdahalesini sürdürmesinin Rus ekonomisine çok büyük yük bindireceğini de vurgulayan Barack Obama yaptırım adımlarının Rusya'nın tansiyonu azaltmasına yada artırmasına bağlı olarak yeniden gözden geçireceklerini belirtti. Sorunun hala diplomatik yollarla çözülebileceğine inandıklarını söyleyen Obama, bunun Rusya'nın Ukrayna toprakları içinde bulunan askerlerini kışlalarına geri çekmesi, uluslararası gözlemcilerin Ukrayna'daki çalışmalarını desteklemesi ve Ukrayna hükumeti ile görüşülmesi ile sağlanabileceğini söyledi

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.