Obama'ya soykırım baskısı

Obama'ya soykırım baskısı

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup göndererek 'soykırım' iddialarının tanınması yönünde yeni bir girişim başlattı.

Ermeniler, “Yeni yönetimle birlikte tasarının geçmesi konusunda iyimseriz” dedi. Amerika'daki Ermeni lobisi seçim kampanyasında sözde Ermeni soykırımı iddialarının tanınması gerektiğini söyleyen Barack Obama'ya, sözünü tutması için baskı yapılması çalışmalarına start verdi. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Ermeni asıllı Amerikalıları, ABD Başkanı Barack Obama ve kendi yaşadıkları bölgenin milletvekiline birer mektup yazarak, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımaları yönünde baskı yapmaya çağırdı. Cumhuriyetçi Parti Illinois milletvekili ve ABD Kongresindeki Ermeni dostluk gurubunun eş başkanı Mark Kirk de, "yeni Kongre ve yeni yönetimle birlikte, tanıma konusunda iyimseriz" dedi.

DAHA AKTİF OLUN ÇAĞRISI
Ermeniler, seçimden önce tezlerini tanıma sözü veren Barack Obama üzerinde baskı kurma gayretinde. Ermeni lobisi ayrıca, ABD'de yaşayan Ermenilerden, bulundukları bölgeyi temsil eden milletvekillerine de Ermeni iddialarını Amerikan Kongresi'nde tanıma çabalarına destek vermeye çağırmalarını da istiyor. ANCA'ya açıklamada bulunan milletvekili Kirk, Ermeni asıllı Amerikalıları daha aktif olmaya çağırdı.

ACELE ETMELİYİZ
Kirk, "Yeni Kongre'nin ve yeni başkanlık döneminin en başında daha güçlüyüz. Ne zaman ABD'nin karıştığı bir savaş olsa, 'Zaman yanlış' diyecekler. Ama şimdi harekete geçmeliyiz ve tasarıyı da şimdi sunmalıyız" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, seçim kampanyası sırasında Ermeni tezleriyle ilgili konuşmalarını dinlediğini belirten Kirk, "Ancak şimdi ABD Dışişleri Bakanı olduktan sonra ne söyleyeceğini görmek isterim" diye konuştu.