Okul kantininde kola ve cips yasağı

Okul kantininde kola ve cips yasağı

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, okul kantinlerinde kola gibi gazlı içecekler ile cips gibi gıda ürünlerinin satışını, çocuklarda obezite sorunu yarattığı için yasakladığını söyledi.

Mardin Valisi olarak görev yaparken 22 Aralık 2008 tarihli Valiler Kararnamesiyle Eskişehir Valiliğine atanan Mehmet Kılıçlar, tanışmak amacıyla öğretmenevinde bir araya geldiği gazetecilerle fikir alışverişinde bulundu, gerçekleştirmeyi planladığı bazı projeler hakkında bilgi verdi.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından birinin medya kuruluşları ve çalışanları olduğunu vurgulayan Kılıçlar, 700 binin üzerinde nüfusu bulunan Eskişehir'de herkese tek tek ulaşmanın imkanı bulunmadığından, kamu görevlileri ile vatandaşlar arasındaki köprü görevini gazetecilerin gördüğünü kaydetti.

Kılıçlar, bu anlamda gazetecilerin kamu çalışanlarının işini yapmalarına yardımcı olduğunu belirterek, ''Bir gazeteci tabii ki 'Bu haberi yaparken kim ne düşünür?' diye düşünmez. Tabii bir de dengeyi sağlamak lazım. Özellikle kamu kurumlarıyla ilgili haberler yapılırken kurumları yıpratmamak gerekiyor'' dedi.

OKUL KANTİNLERİNDE KOLA VE CİPS YASAĞI

Eskişehir Valisi Kılıçlar, termal kaynaklardan yeterince yararlanılmadığını, bu potansiyeli bünyesinde bulunduran Kızılinler ve Sakarıılıca'yı değerlendirmek istediklerini ifade ederek, ''Eskişehir'de eğitim önceliğimiz. Kentte 110 bin civarında öğrenci var ve eğitim seviyesi ile öğretmen sayısı gayet iyi durumda. Bunu daha ileriye götürmeye çalışacağız'' dedi.

Okul kantinlerinde gazlı içecekler ve cips gibi gıda ürünlerinin satılmasına karşı olduğunu bildiren Vali Kılıçlar, şunları söyledi:

''Okul kantinlerinde satılan kola gibi gazlı içecekler ile cips gibi gıda ürünlerinin satışını çocuklarda obezite sorunu yarattığı için yasakladım. Benim de 3 yaşında oğlum var ve bunları çok seviyor. Mümkün olduğunca çocuğumuzu bunlardan uzak tutmaya çalışıyoruz.''

FRİG VADİSİ PROJESİ

Vali Mehmet Kılıçlar, Eskişehir ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilecek bir ihtisas kütüphanenin olması gerektiğini belirterek, bu konuda Anadolu veya Eskişehir Osmangazi üniversitelerinden biriyle işbirliği yapıp gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın bölgelerine giren Frig Vadisi'nin turizm açısından önem kazandığını bildiren Kılıçlar, şöyle devam etti:

''Afyonkarahisar'da dün Valiler, ilgili akademisyenler ve İl Genel Meclisi Başkanlarıyla toplandık. Orada Frig Havzası ile ilgili bir birlik kurulması kararı verildi. Bununla ilgili de bir alt komisyon kurulması kararlaştırıldı. Burada ilk somut adım atıldı. Frig Vadisi'ne gelen insanlar, burayı bir bütün olarak görebilmeli. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor.''