Öldü, donduruldu, hayata döndü!

Öldü, donduruldu, hayata döndü!

Geçirdiği ağır kalp kriziyle iki kez yaşamsal faaliyetleri duran 4 çocuk annesi kadın, vücudu adeta 'dondurularak', beyninde herhangi bir hasar oluşmadan hayata döndürüldü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yaşlılar Merkezi'nde çalışan Meliha Baltacı (48), o güne dair hiç bir şey hatırlamıyor, olayları eşi Mehmet Baltacı'nın ağzından dinliyor.

Mehmet Baltacı'nın anlatımıyla, iş yerinde gün boyu süren göğüs ağrısı şikayetleri akşam saatlerinde artan Meliha Baltacı, mesai sonrası dönüş yolunda telefonla aradığı eşinden 'eve varır varmaz kendisini bir sağlık merkezine götürmesini' istiyor. Evine ulaştığında bilincini kaybederek yere yığılan Meliha Baltacı, taksiyle Özel Lokman Hekim Hastanesine kaldırılıyor.

Kalbi ve solunumunun durduğu belirlenen Meliha Baltacı'ya ilk müdahaleyi burada acil tıp uzmanı Dr. Cüneyt Hocagil, kardiyoloji uzmanı Dr. Şahin Mürsel ve anestezi uzmanı Dr. Ömer Zühdü Yöndem yapıyor.

40 dakika boyunca kalp masajı, suni solunum ve 6 kez de elektro şok uygulanan hastanın, kalp atışı ve solunumunun geri geldiğini, ancak 15 dakika sonra nabız ve kan basıncının düşmesi üzerine tekrar kalp masajına ve müdahalelere başlandığını anlatan doktorları, bu müdahaleler sonucu hastanın bir kez daha hayata döndürüldüğünü kaydettiler.

Derin koma halindeki Baltacı'ya bundan sonra yapılan işlemleri, anestezi uzmanı Dr. Ömer Zühdü Yöndem, şöyle aktardı:

'Gerekli ilaç desteğine başlanan hastamızın nabzı ve tansiyonu düşüktü. Gözlerinde ışık refleksi yoktu. Kardiyoloji uzmanı arkadaşımız Dr. Şahin Mürsel ile değerlendirdik, acil olarak anjiyoya alınmasına karar verdi. Önce anjiyo yapıldı, ardından stent ve kasıktan koyulan kateterle geçici pil takıldı. Kalp ritmi ve tansiyonu bir süre sonra normale döndü. Bundan sonra hastaya anestezi yoğun bakımda 'terapötik hipotermi' denilen soğutma işlemi uygulandı.'

Bu tedaviyle kas gevşetici verilen hastanın vücudunun, ağırlıklı olarak da baş bölgesinin dışardan buz, içerden de soğuk serumlarla 24 saat boyunca yaşamsal değerin altı olan 32 dereceye kadar soğutulduğunu anlatan Yöndem, şu bilgileri verdi:

'Ağır kalp krizi geçiren hastalarda en büyük korkumuz, hayatta kalsalar bile yeterli oksijen gitmediği için beyinde hasar oluşmasıdır. Bu tür hastalar tekrar yaşama dönseler bile büyük oranda ileri beyin hasarı ya da nörolojik sekel gelişebiliyor. Soğutma işlemi sayesinde beynin oksijen ihtiyacı azaldığı için zehirli maddelerin salınımı azaltılıyor ve beyin hücrelerinin ölümü engelleniyor. Böylece hasta hayata döndüğünde nörolojik sekel kalmıyor. Uluslararası resütasyon kuruluşları, bu yöntemin 2005'den beri kalp krizi geçiren hastalarda uygulanmasını öneriyor.'

24 saatlik soğutma işlemi sonrası hastanın vücut ısısının tekrar yavaş yavaş artırılarak normal düzeye getirildiğini belirten Yöndem, hasta uyandıktan sonra vücut ve beyin fonksiyonlarında herhangi bir sorun tespit edilmediğini söyledi.

SON MÜDAHALE: KORONER BY-PASS

Meliha Baltacı'nın vücudunun bir süre toparlanması beklendikten sonra, kalp damarlarında tespit edilen ileri derecedeki darlığın giderilmesi için koroner by-pass yapıldı.

Kalp-damar cerrahisi uzmanı Sami Gürkahraman da hastaya uygulanan canlandırma işlemi büyük bir başarıyla yapıldığı için beyinde herhangi bir hasar gelişmemesinin çok büyük önem taşıdığını bildirdi.

By-pass için en uygun zamanın beklendiğini, ameliyatın hastanın kalbi durdurulmadan yapıldığını anlatan Gürkahraman, 'Çeşitli merkezlerde başarıyla uygulanan bu yöntemle kalp ve karaciğer, hastanın bağlandığı cihazın zararlı etkilerinden korunmuş oluyor. Damar kalitesi yeterliyse ve eşlik eden diğer hastalıklar yoksa her hastada uygulanabilir' şeklinde konuştu.

Hastanenin sağlık ekibine teşekkür eden Meliha ve Mehmet Baltacı çifti, tüm müdahaleler yerinde ve zamanında yapıldığı için müteşekkir olduklarını dile getirdiler.

Yeniden sağlığına kavuştuğu için büyük mutluluk duyduğunu belirten Meliha Baltacı, 'O güne dair hiç bir şey hatırlamıyorum, ama bugün hayatta olduğum için çok şanslıyım' diye konuştu.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.