Org. Berk Direkten Dönmüş

Org. Berk Direkten Dönmüş

Orgeneral Saldıray Berk'le ilgili iddiaların gündeme damgasını vurduğu sırada, Ankara'da kritik görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı.

Erzincan'daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı olan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'le ilgili iddiaların gündeme damgasını vurduğu sırada, Ankara'da kritik görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı.

 

Genelkurmay, Ergenekon sanığı Orgeneral Saldıray Berk'in açığa alınma ihtimalini şubat ayında Savunma Bakanı'na sordu. Görevden alma yetkisi olan Vecdi Gönül, "Böyle bir hazırlık yok. Başbakan talimat verirse gereği yapılır" deyip, davayı izlemeyi tercih etti

Buna göre Ordu Komutanı'na görevden el çektirme yetkisi bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile üst düzey komutanlar arasında şubat ayının son haftasında yoğun temas trafiği yaşandı.

AK PARTİ'DE DE TARTIŞILDI

Buna göre, üst düzey askerlerin o dönemdeki "Açığa alma hazırlığınız mı var" şeklindeki nabız yoklamasına, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanıtı kısa ve net oldu: "Şu anda böyle bir hazırlığım yok. TSK Personel Kanunu açık. Sayın Başbakan bir talimat verirse gereğini yerine getiririm." Özel yetkili savcılara ifade vermeyi reddeden Orgeneral Saldıray Berk'in görevden alınıp alınmayacağına ilişkin tartışmaların AK Parti yönetiminde de yapıldığı öğrenildi. Bir komutanı 'açığa alma' yetkisi bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e bu yönde sorular sorulduğu, Gönül'ün de "kanuna bakılmasını" işaret ettiği bildirildi.

İLKER BAŞBUĞ SAHİP ÇIKMIŞTI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, geçtiğimiz günlerde Orgeneral Berk'e desteklerini dile getirip şöyle demişti: "61 sayfalık iddianamede Orgeneral Berk ile ilgili iddialar bir, suçlamalar ise 3 sayfa... Birincisi, plan seminerinde konuların dışına çıktığı suçlaması... Bu kesinlikle doğru değil. İkincisi Alevi köylerine ziyaret. Bu çok çirkin, bunu nereye koyacağız? Diğer suçlama, Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı'nın tutuklandığı gün Ordu Komutanı'nın emriyle Erzincan-Üzümlü arasında araçlar yürütülmüş. Bu yürüyüşün emrini Ordu Komutanı 15 Ocak'ta vermiş. Herhalde Ordu Komutanı müneccim değildi."

İLK DURUŞMA 4 MAYIS'TA

Erzincan merkezli Ergenekon soruşturmasının sanığı konumundaki Orgeneral Saldıray Berk ile birlikte 14 sanıklı iddianame, 1 Mart günü Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilerek dava süreci başladı. İlk duruşması 4 Mayıs'ta yapılacak olan davada, Saldıray Berk ile ilgili suçlamalar şöyle: "Albay Dursun Çiçek imzalı olduğu öne sürülen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın Erzincan'da hayata geçirilmesini sağlamak üzere örgüt üyesi sanıkları organize etmek, 29 Mart seçimlerinden önce 3. Ordu Komutanlığı bünyesinde düzenlediği 'seminer'lerde seçimler sonrası darbe planı yapmak, bu başarılamazsa Gülen Cemaati'nin üzerine gitmek, 2011 seçimleri öncesi anketlerde AK Parti'nin önde çıkması halinde askeri müdahale yapma kararları almak."

KONVOY GÖZDAĞI...

İddianamede, Recep Gençoğlu'nun (eski Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı) gözaltına alındığı gün, Berk'in emrindeki askeri konvoyuna şehir içinde tur attırmasının soruşturmayı yürüten Başsavcıvekilliği'ne gözdağı olarak algılandığına da yer verildi. Orgeneral için 4 Mayıs'ta tutuklama kararı çıkarsa, görevden alma sürecinin başlaması kaçınılmaz olarak değerlendiriliyor.

AĞUSTOS ŞURA'SI BEKLENİYOR

TSK'nın Personel Kanunu'nda Milli Savunma Bakanı'na verilen yetki şöyle: (65. madde) "Haklarında ölüm veya ağır hapis cezasını gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan ya da taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılabilirler." Orgeneral Saldıray Berk hakkında 5-10 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor. Ancak hükümet, Ağustos Şûra'sına kadar davanın seyrini görmeyi tercih ediyor. Berk, şûra öncesi ceza alırsa, kararın kesinleşmesi aşamasına kadar pasif göreve çekilmesi veya açığa alınması gündeme gelecek.

SABAH


 

Etiketler :