"Osmanlı Devleti'nin Yeniden Doğuşu"

"Osmanlı Devleti'nin Yeniden Doğuşu"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın göreve başlaması ve Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık görevine getirilmesi İran basınında geniş yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin ederek göreve başlaması ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olması, İran basınında geniş yer buldu.

"TÜRK DIŞ POLİTİKASININ LİDERİ"

Tirajı günde 300 bin olan muhafazakar eğilimli İran gazetesi, Davutoğlu'nu Türk dış politikasının 5 yıllık lideri olarak tanımlayarak bölge ülkeleri ile "sıfır sorun" politikasına vurgu yaptı.

"ERDOĞAN OLAĞANÜSTÜ GÜÇLÜ KARAKTER"

İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in kontrolünde olan Ettelaat gazetesinin köşe yazarlarından Ebulkasım Kasımzade, Erdoğan'ın birçok özelliklere sahip siyasi yönetici olduğunu ve olağanüstü enerjisiyle güçlü bir karakterlik sergilediğini yazdı.

Kasımzade, "Türk toplumu ideolojik kutuplaşmaların aksine "ulusal birlik" yörüngesinde hareket ediyor. Türk milliyetçiliği sadece laiklik ve Atatürkçülük ile sınırlı değildir. Erdoğan'ın tüm dini veya dini olmayan grupları "milliyet" çatısı altında topladığını görüyoruz" ifadesini kullandı.

Milli Güven Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Etemad gazetesinde, Erdoğan'ın yemin ederek göreve başlaması, "Türkiye'de Erdoğan'ın sonraki projelerinin uygulanması" başlığı ile verildi.

AK PARTİ'NİN 2015 SINAVI

Etemad gazetesi, "2015 yılı Adalet ve Kalkınma Partisi için bir sınav olacak. Erdoğan'ın partiden ayrılması ve Abdullah Gül'ün siyasete dönüşü ile birlikte partideki koşullar kesinlikle bu şekilde kalmayacak. Sadece parti içindeki dengeler değişmeyecek ve seçimler Türkiye'nin geleceğini etkileyecek" yorumunu yaptı.

"OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN YENİDEN DOĞUŞU"

İran'ın reformcu Merdom Salari gazetesi ise "Farklı evrelerle Osmanlı İmparatorluğu'nun yeniden doğuşu" başlığıyla Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nı manşete taşıdı.

"TÜRKİYE'DE BÜYÜK PROJELERE İMZA ATTI"

Merdum Salari gazetesi "Erdoğan'ın başarısının sırlarını" şöyle anlattı:

"Erdoğan Türkiye'yi finansal kriz, finansal piyasaların çöküşü ve yüksek enflasyondan kurtardı. 12 yıl boyunca sadece bunlarla uğraşmadı, Türkiye'nin en büyük projelerine imza attı. Böylece Dünyanın 18. büyük ekonomisi oldu. Ancak son zamanlarda dünya ekonomisinin tatsız durumu, Ortadoğu'daki terör dalgaları ve Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısının hızla yükselmesinin ülkenin ekonomisine durgunluk getireceği muhtemeldir"

Öte yandan, Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika üzerine yazılar yazan diplomacy.ir internet sitesi de "Erdoğan'ın Türkiye'nin geleceği için kendi plan ve projelerini tamamlamak amacıyla Davutoğlu'na kabineyi kurma görevini verdiğini, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gündemden silinmeyeceğini, adının sürekli siyasi tartışmalarda ve yorumlarda geçeceğini ve Erdoğan'ın güçlü rakibi olmaya karar verirse bunun mümkün olacağını" öne sürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.