Öz: Kobani'de Kürtler Kürtlerle Savaşıyor

Öz: Kobani'de Kürtler Kürtlerle Savaşıyor

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, "Kobani'yi (Ayn el Arap) kuşatan IŞİD'in militanlarının üçte ikisi Kürt kökenli." dedi.


Kongre Caddesi'ndeki Türk Ocakları Ardahan Şubesi'ni ziyaret eden Öz, burada yaptığı konuşmada, Ardahan, Kars ve Artvin'deki yeni şubelerini görmek için bu ziyaretleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Son günlerde Türkiye ve çevresindeki olaylara değinen Öz, "IŞİD ve PYDarasındaki mücadele bizi çok yakından ilgilendiriyor. Irak ve Suriye'nin bölünmesi söz konusu. Son olaylar bizim uyarılarımızın doğru olduğunu gösterdi. Kobani bahane edilerek Türkiye'de bir yangın çıkarıldı. Biz bu olaylardan hemen sonra milletimizi sağduyuya davet ettik. Biz biliyoruz ki etnik bölücü örgütün amacı içeride kargaşa yaratarak istediği bir takım talepleri kabul ettirmek" dedi.

Öz, Türkiye'nin aslında bir noktada Suriye'nin yükünü çektiğini, ayırım yapmadan pek çok sığınmacıya kapılarını açtığını kaydetti.

Türkiye'nin bu yaptıklarına rağmen adeta suçluluk psikolojisine sokulmak istendiğini savunan Öz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"PKK, PYD batının cici çocuğu konumuna sokuluyor. Biz aslında bir tuzağa çekiliyoruz. Hem Suriye'de hem de genel olarak bu Ortadoğu içinde. Halbuki Türkiye burada çok dik durmalıdır. IŞİD Musul'a saldırdığında bunların çoğunun sesi çıkmadı. Ancak Kuzey Irak sınırlarına dayandığında ABD harekete geçti. Bu da bize bir şey gösteriyor. Biz çok dirayetli bir politika güdelim. Ama asla Türkiye'yi tehlikeye sokacak adımlar atmayalım. Türkiye PKK, PYD'yi aktif desteklemekle süreçte adete sıkıştırılıyor. Türkiye insani olarak orada katliama uğrayan herkese kucağını açtı. Yezidi, Kürt, Arap demeden hepsine kucağını açtı."

PYD'nin kendileri gibi düşünmeyen Kürtleri Rojava'dan sürdüğünü belirten Öz, "PYD sıkıştığı için Türkiye'yi adeta yangın yerine çevirdi. Orada ideolojik bir mücadele var. Kobani'yi kuşatan IŞİD'in militanlarının üçte ikisi Kürt kökenli. Yani Kürtlere karşı bir şey yok. İdeolojik bir mücadele var. Selefi belki de harici zihniyetle seküler Kürtçü bir grubun çatışması var. Bunu kimse, etnik bir gruba karşı yapılmış bir saldırı olarak dünyaya kabul ettirmeye çalışmasın" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.