Özal'ın ölümünde Ergenekon izi

Özal'ın ölümünde Ergenekon izi

Savcılık, Özal’ın ölümünde Ergenekon izi aramaya başladı. Doğu Perinçek’in, Özal’la bağlantılı o dönemde yaşanan cinayetlerle ilgili verdiği ifadeler incelenmeye

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada sis perdesi aralanıyor. Özal’ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önemli bir adımatarak Özal’ın ölümünde Ergenekon izi arama kararı aldı.

SUİKASTTE PERİNÇEK İZİ

Özal soruşturmasını yürüten Ankara Özel Yetkili Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen ve Özel Yetkili Savcı Kemal Çetin bir dönemin ‘kara kutusu’ olarak ortaya çıkan Ergenekon yapılanmasını soruşturma kapsamında mercek altına aldı. Bu kapsamda Ergenekon tutuklusu İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, Özal’la bağlantılı o dönemde yaşanan cinayetlerle ilgili verdiği ifadeler incelenmeye başlandı. Özal’ın ölümünde Ergenekon iddiasını araştıracak savcılar, bu adımüzerine o dönemdemeydana gelen şüpheli ölümleri artık ‘ortak paydada’ inceleyecek.

Özal’a 1988’de düzenlenen suikastte, Ergenekon tutuklusu Doğu Perinçek’in oynadığı rol ve yapmaya çalıştıkları Ergenekon İddianamesi’nin 420’nci delil klasöründe yer alıyor.KartalDemirağ’ınÖzal’a suikast suçundan tutuklanmasından sonra suikastı sahiplenen Murat Ağartıcı’nın, “Perinçek, polis veMİT’i yıpratıp kargaşa çıkarmak için senaryo hazırladı ve beni kullandı” sözleri Ergenekon iddianamesinde bulunuyor. İddianamede Perinçek hakkında ‘faili gizlemek’ten soruşturma başlatan savcının daDev-Sol tarafından şaibeli şekilde öldürüldüğüne dikkat çekiliyor.

SAVCININ ÖLDÜRÜLMESİ

Ergenekon delil listesindeÖzal’a yönelik suikast girişimiyle eskiDGMBaşsavcı Vekili YaşarGünaydın’ın öldürülmesine ilişkin bilgiler de yer alıyor. İddialara göre Özal’a suikast girişiminin ardından birileri kamuoyunu yanıltmak ve hedef saptırmak istedi. Bunu soruşturan BaşsavcıGünaydın, şaibeli biçimde öldürüldü. Bununla beraber suçu üstlendiği dönemde 17 yaşında olanAğartıcı da daha sonra cinayete kurban gitti.

‘Perinçek kandırdı’

Murat Ağrıtıcı o dönem verdiği ifadede Perinçek’i açıkça suçlamıştı: “Beni, Perinçek kandırdı ve senaryo hazırladı. Perinçek, suikast girişimini polisle birlikte ortaklaşa yaptığımı söylememhususunda beni telefonda ikna etti. Beni Ankara’ya Perinçek’in yanına götürdüler. ‘Seni koruyacağız, yurtdışına çıkaracağız’ vaadinde bulundu. Onun talimatıyla kiliselerden silah kaçakçılığı yapıldığına dair hayali ihbarlarda da bulundum. Konuşmalarını Perinçek kasete aldı, fotoğraflarımı çekti. Muhbir aracılığıyla bana 40 bin lira verildi. Perinçek’in amacı, beni kullanıp emniyet ve MİT’i yıpratmak, Özal’a suikast soruşturmasının seyrini yanlış yöne sevk etmek ve kamuoyunda güvensizlik ortamı oluşturmaktı.”

BUGÜN 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.