Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin istiklal şairleri anıldı.

Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin istiklal şairleri anıldı.

TAŞKENT (AA) – Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin İstiklal Şairleri Abdulla Aripov, Ahmed Cevad ve Mehmet Akif Ersoy Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te...

TAŞKENT (AA) – Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin İstiklal Şairleri Abdulla Aripov, Ahmed Cevad ve Mehmet Akif Ersoy Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen etkinlikle anıldı.

Taşkent’teki Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezi tarafından Özbekistan Devlet Konservatuarı, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Tarih ve Kültür Vakfı’nın destekleriyle Taşkent Devlet Pedagoji Üniversitesinde "İstiklal şairleri Abdulla Aripov, Ahmed Cevad ve Mehmet Akif Ersoy" konulu uluslararası konferans ve dostluk konseri düzenlendi.

Konferansta konuşan Taşkent Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Abdugaffar Kırgızbayev, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin milli marşlarının yazarlarının anıldığı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, bunun kendileri için gurur verici olduğunu belirtti.

Özbekistan’daki Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezi Direktörü Samir Abbasov da üç ülke istiklal şairi Abdulla Aripov, Ahmed Cevad ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bu etkinliğin temel amacının, Türk tarihinin önemli şahsiyetleri ve şanlı sayfalarını genç nesillere tanıtmak, ülkeler arasındaki kültürel ve dostane ilişkileri daha da geliştirmek olduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla bu yıl Ahmed Cevad'ın doğumunun 130. yıl dönümünün kutlandığını anımsatan Abbasov, ayrıca Azerbaycan Kültür Merkezi'nin destekleriyle Ahmed Cevad'ın şiirlerinin Özbekçeye çevrildiğini kaydetti.

- "Ay yıldızlı bayraklarımızın ve milli marşlarımızın üçü de bizler için mukaddestir"

Taşkent Büyükelçiliği 3. Katibi Mahmut Buğra Doğan ise Özbekistan’ın Türk Devletleri Teşkilatı dönem başkanlığı sırasında Taşkent’te düzenlenen bu anlamlı etkinliğin taraflar arasında kültür ve sanat alanında işbirliğine büyük katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

Doğan, "Bizler Ankara’yı, İstanbul’u, Yozgat’ı ne kadar vatanımız olarak biliyorsak; Taşkent’i, Buhara’yı, Hiva’yı yahut Bakü’yü, Gence’yi, Şuşa’yı da o kadar vatanımız olarak görüyoruz. Dolayısıyla, ay yıldızlı bayraklarımızın ve milli marşlarımızın üçü de bizler için mukaddestir." dedi.

Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın, eşsiz bir kahramanlık destanı olan Türk İstiklal Harbi’nin ruhu ve timsali olduğunu vurgulayan Doğan, İstiklal Harbi Destanı’nın ise Özbekistan ve Azerbaycan’dan gelen kardeş yardımları anılmadan eksik kalacağını ifade etti.

Doğan, yıllarca hasretle söylenen Ahmed Cevad’ın "Çırpınırdı Karadeniz" marşının bugün Şuşa’da gururla ve kıvançla söylendiğini; Sovyetler Birliği tarafından yasaklanan Özbek şairi Çolpan’ın "Güzel Türkistan" şiirinin ise bugün Taşkent’te resmi törenlerde okunduğunu dile getirdi.

Program kapsamında ayrıca Azerbaycan Kültür Merkezi ve Türk Tarih ve Kültür Vakfı işbirliğiyle, Orta Asya ve Kafkasya'nın tarihi haritaları ile bağımsızlık mücadelesinden fotoğraflarının yer aldığı sergi düzenlendi.

Etkinlik kapsamında ayrıca "Sogdiana" Özbek Halk Çalgıları Orkestrası tarafından Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye milli marşları ile üç şairin şiirleriyle bestelenen şarkılar icra edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.