Pakistan'da barış için yürüdüler

Pakistan'da barış için yürüdüler

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Svat vadisinde binlerce kişi barış için gösteri düzenledi. Hindistan ise gelişmelerden kaygılı.

AFP fotomuhabiri, Svat vadisindeki Mingora kentinde polise göre yaklaşık 15 bin kişinin toplandığını belirtti.

Bu sayının bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığı kaydedildi.

Eyalet hükümeti yetkilileriyle görüşen Sufi Muhammed adlı Taliban'a yakın din adamı göstericilere hitaben yaptığı konuşmada, "barışı sağlamak için buraya geldiğini ve görevini tamamlamadan gitmeyeceğini" söyledi.

Bu arada Sufi Muhammed'in, Svat vadisinin önemli bir bölümünü kontrolünde tutan Taliban yanlısı imam Fazlullah'ın temsilcileriyle dünden beri görüşme girişiminde bulunduğu, bu görüşmenin yeri ve zamanının belirlenmediği kaydedildi.

Öte yandan Hindistan Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee, "Taliban'ın terörist bir örgüt olduğunu, yıkım ve şiddetten başka bir şeye inanmadığını ve insanlık için tehlike arz ettiğini" kaydetti.

Pakistan hükümeti, anlaşmanın uygulanabilmesini, bölgede barışın sağlanması şartına bağlamıştı.

Enformasyon Bakanı Şeri Rehman, anlaşmanın Taliban'ın çatışmaları kalıcı bir şekilde durdurması şartına bağlı olduğunu belirterek, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin "bölgede barışın sağlanmasının ardından buanlaşmayı onaylayacağını" kaydetmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı