Papazı bitiren soru!

Papazı bitiren soru!

Muhabir: ''Eğer size birisi ya kilisenizi başka yere taşıyın ya da İncil yakacağız dese ne hissederdiniz?''

Kuran-ı Kerim yakma planından son anda vazgeçen Papaz Terry Jones, bir muhabirin "Eğer size birisi ya kilisenizi başka yere taşıyın ya da İncil yakacağız dese ne hissederdiniz?" sorusu karşısında şaşkınlığa uğradı.

Papaz Jones, New York'a giderek İkiz Kuleler'in yakınına cami yapılmasını isteyen imam ile görüşmeyi umduklarını söyledi. Eğer görüşme olmazsa ne yapacağının sorulması üzerine Jones, bunun olmayacağını umduklarını ve Kuran yakmanın iptal olduğunu ifade etti. Kendisine verilen, caminin taşınacağı yönündeki sözün tutulmasını ümit ettiğini kaydeden Jones, Kuran yakmayacaklarını yineledi. İslam'ın "radikal" taraflarını ön plana çıkartmak istediklerini, Müslümanlara karşı çıkmadıklarını, Amerika'da din ve ifade özgürlüğü olduğunu savunan Jones, açıklamasında Müslümanların Amerikan bayrağının yanı sıra İncil de yaktıklarını iddia etti.

Basın açıklaması sırasında bir muhabirin sorusu Papaz Jones'u şaşırttı. Papaz, kendisini savunmak için Müslüman ülkelerinde kilise yapılmasına müsade edilmediğini öne sürdü.

Papaz ve muhabir arasında şu diyalog yaşandı:

Muhabir: ''Eğer size birisi ya kilisenizi başka yere taşıyın ya da İncil yakacağız dese ne hissederdiniz?''

Papaz: ''Neden böyle bir şey densin?''

Muhabir: ''Çünkü siz diğerlerine aynı şeyi söylüyorsunuz.''

Papaz: ''İki tarafı da tatmin eden bir anlaşmaya vardığımızı düşünüyoruz. Bu sizin verdiğinizi örnekten biraz daha farklı.''

Muhabir: ''Sanki şantaj gibi.. Ya binayı (camii) taşıyın ya da Kuran'ı yakarız diyorsunuz''

Papaz: ''Bitirmeme müsaade edin. Sözkonusu cami Amerikalıların istediği birşey değil. Eğer Amerika halkı istemiyorsa en azından yüzde 80'i istemiyorsa o halde neden yapılsın. Öte yandan Müslümanların yüzde 100'ü bizim Kuran'ı yakmamızı istemiyor. Bunun harika bir çözüm olduğunu düşünüyoruz. Herkes istediğini aldı. Kimse zarar görmedi. Müslümanlar hala cami inşa edebilirler. Böyle bir sorunumuz yok. Ki bu (kilise inşa etmek) bizim onların ülkelerinde yapamadığımız bir şey. Yapmaları gereken camiyi biraz öteye taşımak.''

Etiketler :