Paralel polisler kelepçe şovu yaptı

Paralel polisler kelepçe şovu yaptı

Paralel Yapı’nın emniyet ayağına yapılan operasyonda gözaltına alınan emniyet müdürlerinin ‘kelepçe oyunu’ deşifre oldu

Paralel yapının emniyet teşkilatı içindeki uzantılarının kelepçeli ellerini göstererek şov yaptıkları ve böylece operasyon mağduru olduklarını göstermek istedikleri görüldü. İstanbul Emniyeti eski TEM Müdürü Yurt Atayün kendilerini gözaltına almayan gelen kolluk görevlilerine “Beni arkadan kelepçeleyin, bunu da tutanağa yazın” dediği belirtilirken, İstihbarat eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer de kameralara kelepçeli ellerini göstererek mağdur gibi görünmeye çalıştığı dikkat çekti.

Yılmazer’den sloganlı direniş!

Polis maaşıyla villada yaşayan İstanbul İstihbarat Şubesi eski Müdürü olan ve gazeteci Hrant Dink cinayetinin şüphelileri arasında bulunan Ali Fuat Yılmazer, sağlık kontrolünden çıkartılırken kelepçeli ellerini kameralara gösterip şov yaptı. Emniyette gözaltındayken her ihtiyacı karşılanan Yılmazer, susma hakkını kullandı ancak kameralara kelepçeli ellerini göstererek konuştu. Yılmazer, hastane çıkışında kelepçelenmiş ellerini havaya kaldırıp, gazetecilere bağırdı, görevli polisler, Yılmazer’i arabaya bindirebilmek için sık sık “Müdürüm lütfen” uyarısı yaptı. Ancak Yılmazer kelepçe şovuna “Ne güzel polislik. Şov yapın kardeşim kameralara. Şov yapıyorsunuz ya. Poz verseniz ya” sözleriyle devam etti.

Atayün’ün kelepçe oyunu

İstanbul Terörle Mücadele ESKİ Şube Müdürü Yurt Atayün de meslektaşı Yılmazer gibi kelepçe şovu yaptı. Gözaltı işlemini uygulamaya koyan kolluk görevlilerine “Benim ellerimi arkadan kelepçeleyin ve bunu tutanağa geçirin” diyen Atayün, bu talimatının ardından kelepçe şovu yaptı. Atayün sağlık kontrolü için getirildiği hastane girişinde, “Kimin ülkemizde operasyon yaptığı çok net görülüyor” derken, kelepçelerini göstererek hastane çıkışında da “Sistematik olarak psikolojik işkence yapılmaktadır. Teslim olduk arkadan kelepçelediler “ diye bağırdı. Atayün dün arkadan kelepçelenmesine ilişkin suç duyurusunda bulunup, haklarının gözaltına alındıktan 2 saat sonra okunduğunu iddia etti.

Kelepçesiz girdi kelepçeli çıktı

Kelepçe şovunu yapan bir başka isim ise İstanbul TEM Şubesi’nin eski müdürü Ömer Köse. Operasyon sabahı sağlık kontrolü için hastaneye getirilen Köse, kelepçesiz girdiği hastanede kendisine refakat eden polislere “Beni kelepçeleyin” dedi. Köse, gazetecileri görünce de ellerindeki kelepçeleri gösterdi.

Başdağ’ın ‘tişörtlük’ pozu

Kelepçeli şovu yapanlardan biri de İstanbul Eski Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürü Hayati Başdağ. Sağlık kontrolü için hastaneye getirildiği sırada Başdağ, kelepçeli ellerini kaldırarak içeriye girdi. Başdağ, hastane çıkışında da ellerine kaldırdı ve “Haram lokma yemedim. En ufak kanun dışı hiçbir işim yok” dedi. Başdağ’ın bu pozu ve sözlerinin 24 saat geçmeden tişört haline getirilip sosyal medyadan yayılması ise dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.