Peres'in ali cengiz oyunu

Peres'in ali cengiz oyunu

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki tavrı tüm dünya da yankı uyandırırken, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Erdoğan'ın çıkışının ardından, hemen özür dilemesi, soru işaretlerine neden oldu ?

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki tavrı tüm dünya da yankı uyandırırken, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Erdoğan'ın çıkışının ardından, hemen özür dilemesi, diplomatik bir manevra olarak değerlendirildi.

Peres'in bu manevrayı yapmasının arkasında AKP hükümeti ile İsrail arasında 2005 yılında imzalanan 180 milyon dolarlık anlaşmanın olduğu ifade ediliyor.

Türkiye ve İsrail arasındaki 180 milyon dolarlık Heron insansız uçakları anlaşması 2005'te imzalanmış, ancak teknik sebepler nedeniyle siparişler ertelenmişti.

İsrailli Haaretz gazetesi, Ankara ile Tel Aviv arasındaki ilişkilerin Gazze nedeniyle gerilmesine rağmen, İsrail yapımı Heron insansız uçaklarının ilk siparişlerinin önümüzdeki ay Türkiye'ye ulaşmasının beklendiğini yazdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i 'terörist devlet' olarak nitelendirdiğini hatırlatan Haaretz gazetesi, "İsrail terörist devlet olsun ya da olmasın, ilk Heron siparişleri önümüzdeki ay Türkiye'ye ulaşabilir" ifadelerine yer verdi.

Haberde Türkiye'nin bir başka İsrail yapımı insansız uçak olan Harpy'yle de ilgilendiği, ancak bu konuda kararsız olan Ankara'nın Amerikan yapımı Predator'u seçebileceği ifade edildi. Harpy insansız uçakları Gazze'de Hamas'a karşı yapılan operasyonlarda, Predatorler ise Afganistan ve Irak'ta kullanılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 496 defa okunmuştur