Pirinçde fiyat oyununa dikkat

Pirinçde fiyat oyununa dikkat

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), spekülasyonlarla pirinç fiyatlarının arttırılmaya çalışıldığını, oysa yeni hasat dönemine kadar yeterli pirinç olduğunu savundu.

TMO Genel Müdürü Mesut Köse, ilave 20 bin ithalat yapılarak halka ucuz pirinç satılacağını duyurdu.

TMO Genel Müdürü Köse, bugün yayınladığı açıklamada, 2006 yılına kadar 350 bin tonluk yerli çeltik üretiminin izlenen tarım politikaları sayesinde 2008 yılında 761 bin 800 tona çıkarıldığını, bunun da 457 bin ton pirince eş olduğunu söyledi.

540 bin ton civarındaki yıllık tüketimin tamamının yerli üretimle karşılamayı hedeflediklerini kaydeden Köse, TMO'ya vergisiz 100 bin ton pirinç ithal etme yetkisi verildiğini de hatırlattı.

TMO'nun 150 noktada 1,50 -1,80 TL/KG fiyatlarla satış yaptığını ve geçen yıl spekülasyonlarla 4,50 TL/Kg'ye kadar tırmanan pirinç fiyatlarının Ocak 2009'da 2,40 TL/Kg'ye düştüğünü bildiren Köse, "Devir stoku ve bugüne kadar yapılan ithalatlarla birlikte ülkemizde oluşacak toplam pirinç stoku 600 bin ton civarındadır. Piyasada yeni hasat dönemine kadar yeterli stok mevcut olup, elinde stok bulunduran firmaların piyasayı speküle etmesine karşı TMO'nun gümrük vergisi ödemeksizin, 69 bin ton pirinç ithalat yetkesi bulunmaktadır. Son günlerde bazı basın yayın organlarına yansıdığı şekilde ne fiyatların yükselmesi ne de piyasayı speküle edici bir ortam mevcut değil. Piyasa fiyatlarının suni olarak bir yükseliş trendine sokulduğu görülmektedir. TMO'nun piyasa düzenleme misyonu gereği bu tür hareketlere karşı duyarsız kalması beklenmemeli. TMO, piyasa düzenleme görevini etkin bir şekilde yerine getirmek ve halkımızın spekülatif hareketlerden zarar görmemesini sağlamak için 20 bin ton pirinç ithalatı kararı alındı. Getirilen ürünler, arzulanan piyasa fiyatının sağlanması için mevcut satış noktalarında perakende satışın yanında çeşitli satış yöntemleriyle halkımıza ulaştıracak" ifadesini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı