PKK inancını anlatacak kanal kurdu!

PKK inancını anlatacak kanal kurdu!

Terör örgütü PKK, inanç alanında yayın yapacak bir televizyon kanalı kurdu. Çıra TV ismi verilen kanalda ağırlıklı olarak Yezidilik ve Zerdüştlük anlatılıyor.

Kanalın logosu Zerdüştlük’ün sembolü de güneş ve ateşten oluşuyor. Ağustos ayı başında yayına geçen kanal, PKK’nın yayın organları olan Fıratnews ve Özgür Gündem gazetesinde, “ÇIRA TV’nin tüm yayınları Kürtçe olacak ve Yezidilik inancı ile kültürünü anlatan programlara ağırlık verilecek” ifadeleri ile duyuruldu.

Kürtçede ışık ya da ateş anlamına gelen Çıra TV’de Yezidilerin nasıl ayin yaptıkları, toplumsal adetleri anlatılırken, bolca Yezidiliğin Kürtlerin milli dini olduğu propagandası yapılması dikkat çekiyor. Kanalda, İslamiyet ve İslama ait değerler açık bir dille eleştirilirken, Yezidilik ve Zerdüştlük’e övgüler diziliyor.

Kamplarda Zerdüştlük Eğitimi

Kanalda, “Yezidiler Gelin” “Yezidi Evi” “Yezidi Güneşi” gibi programlar yeralıyor. Avrupa’nın yanı sıra Kürtlerin yoğun yaşadığı, Kuzey Ermenistan, Rusya ve Avrupa’dan izlenebilen kanalın, ileriki dönemlerde bu formatta özellikle çocuklarla gençliklere yönelik yayınlar yapacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde de Batman’da örgütün sahte imamlarından Kasım Koç’un Kürtler Zerdüşttür içerikli konuşması basına yansımıştı.

Örgütten kaçarak güvenlik güçlerine sığınan çok sayıda örgüt mensubu da PKK kamplarında Zerdüştlük propagandası yapıldığını ve İslam dininin aşağılandığını itiraf etmişti. Belçika’da Brüksel Merkezli Abdullah Öcalan Sosyal Bilimler Akademisi, Yezidiliğin Kürtlerin dini olduğu iddiasını akademik olarak temellendirmek ve Yezidiliği Kürt halkına benimsetmek çalışmalar yapıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.