PKK'lıya yataklık: 7.5 yıl hapis

PKK'lıya yataklık: 7.5 yıl hapis

Batman’ın Gercüş İlçesi’nde bir PKK’lıyı evinde gizleyen Ardıç Köyü muhtarı O.Ç., ‘PKK’ya bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gercüş’ün Ardıç Köyü’nde erzak almak için evine gelen PKK’lı ‘Ciğerhun’ kod adlı M.E.’yi saklayan, ardından askerlerin operasyonu sonucu adı geçen PKK’lının kendisine ait evde yakalanması üzerine 1 yıldan beri tutuklu bulunan köy muhtarı O.Ç.’nin yargılanmasına Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada hazır bulunan muhtar O.Ç., tarlada çalıştığı sırada evine misafir geldiği yönünde köyden kendisine haber verilmesi üzerine eve gittiğini belirterek şunları anlattı:

“Eve gittiğimde sivil giyimli, tanımadığım bir kişi sofraya oturmuş yemek yiyordu. ‘Yeğenim kimsin, hayırdır’ diye sorduğumda, bana Hisar Köyü’nden olduğunu, kendisinin bir otomobile ihtiyacı olduğunu söyledi. Üzerinde kimlik olup olmadığını sorduğumda ‘Yok’ yanıtını verdi. Bu esnada dışarı çıktığımda evin çevresinde çok sayıda askerlerin olduğunu gördüm. Askerler eve girip ‘Bu adam Apocudur. Örgüt üyesidir’ diyerek bizi gözaltına aldı. Ben bu kişiyi köylü olduğu için evimde misafir ettim. Çünkü evime geldiğinde sivil giyimli ve silahsızdı, suçsuzum.”

Yakalandıktan sonra 30 yıl hapis cezasına çarptırılan PKK’lı M.E. ise, tanık olarak verdiği ifadesinde, Batman’ın Beşiri İlçesi kırsalındaki Mava Dağı’nda faaliyet gösterdiğini, PKK’lı gruptan kopması üzerine çok acıktığını, bu nedenle Ardıç Köyü’ne geldiğini belirterek, “Silahımı araziye gömdükten sonra sivil elbiseyle köye girdim. PKK’lı olduğumu bilselerdi korkup ekmek vermeyeceklerdi. Ben de kendimi köylü olarak tanıttım, bana yemek hazırladıkları sırada askerler gelip beni yakaladı. Daha sonra sakladığım silah ve techizatımın yerini güvenlik güçlerine gösterdim. Muhtar benim PKK’lı olduğumu bilmiyordu” diye konuştu.

Mahkeme, sanık muhtar O.Ç.’yi, ‘PKK’ya bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan TCK’nın 314/3 maddesi uyarınca 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ceza daha sonra 7.5 yıla indirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur