PKK'YI BİTİRECEK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

PKK'YI BİTİRECEK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Hükümete PKK'yla ilgili kapsamlı bir istihbarat raporu ve örgütün belini kıracak çözüm önerilerinin bulunduğu bir liste sunuldu. Peki o raporlarda neler var?

Terör örgütü PKK’nın kanlı eylem planı deşifre oldu. 29 Temmuz’u başlangıç olarak belirleyen terör örgütünün bu tarihten itibaren yaygın eylem planı için düğmeye bastığı belirlendi. PKK'nın yeni anayasa yapım sürecini engellemek için ses getirecek eylemler planladıklarını istihbarat birimleri tarafından tespit edildi.

"PKK'NIN DEŞİFRE OLAN HAİN PLANLARI" başlıklı haberde, terör örgütünün muhtemel eylemleri konusunda bilgi verilmişti.

Peki bu eylemleri engellemek ve PKK'nın silahlı gücünü bitirmek için neler yapılmalı?

BU CİHAZLAR BAŞARI İÇİN ŞART

Terörle mücadele uzmanları güvenlik güçlerinin teknik imkanlarının yetersizliğine vurgu yapıyor. Uzmanlara göre örgütün mevcut imkânlarla bitirilemeyeceği dikkate alındığında terörle mücadele, son teknoloji silah ve teçhizatla donatılmış profesyonel birliklerle yapılmalı. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türk mühendisleriyle yapılacak bu silahlar için TÜBİTAK,ODTÜ ve Boğaziçi gibi bilimsel çalışmalarıyla tanınan kuruluşlarla, savunma sanayinde öne çıkan özel şirketlerle ortak projeler yürütülebilir.

TERMAL ÖZELLİĞE SAHİP UYDULAR DEVREYE GİRMELİ

Terörle etkin mücadele için şu teknik imkanların güvenlik güçlerine kazandırılması gerekiyor: Termal özelliğe sahip uydular devreye girmeli

Binlerce askerin pusuya çıkıp da yapamadığı uydu vasıtasıyla üstelik hiçbir ölü bölge bırakmadan yapılabiliyor. Nokta koordinatına göre tespit edilen teröristler uçak, helikopter veya yerden atılacak akıllı bombalar ile tam bulunduğu yerde etkisiz hale getirilebilir.

SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

Silahlı İnsansız Hava Araçları (Predatörler) dünyada bu silahı şimdilik sadece ABD ve İsrail yapabiliyor. Üçüncü bir ülke yok. Bir an önce Predatörler devreye girmeli. Asıl olan bunu Türkiye’nin kendisinin üretmesi. Çünkü İsrail’den alınan İnsansız Hava Aracı (İHA) Heronlar iki ülke arasında kriz çıktığında işlevsiz kaldı.

8 HERON HALA GELMEDİ

İsrail kriz anında tüm teknisyenlerini çekti. İHA’lar uçurulamadı. Ayrıca motoru arızalı diye İsrail’e gönderilen 8 adet İHA hâlâ gelmedi. Asimetrik ve stratejik bir silah olan Predatörlere sahip olunması halinde örgütün dağ kadrosu iş yapamaz hale getirilir. Bu silahlar örgütün tüm lider kadrosunu nerede olursa olsun bulur ve etkisiz hale getirebilir, kamplarındaki örgüt elemanlarını topluca imha edebilir.

TERÖRİSTLERE KORKU SALACAK BOMBA

Akıllı mühimmat temin edilmeli: Mevcut İHA’ların ve uyduların tespit ettiği hedeflerin etkisiz hale getirilmesi için akıllı mühimmatların da yapılması veya tedarik edilmesi gerekiyor. Her an öldürülme hissi teröristlere ciddi bir korku salar ve bu durum örgütün gücünü sorgulanır hale getirerek, ciddi kopmalar yaşanmasına neden olur.

Mevcut durumda ise teröristler kamplarında eğitimlerini yapıyor, bitiş törenine bölgedeki ileri gelenleri ve tüm teröristleri çağırıyor, konuşma yapıyorlar ve mezun olanlara diploma bile veriyorlar. Hatta terörist elbisesi diken fabrika bile kuruyorlar. Ayrıca terörle mücadele eden birimlerin bu kadar önemli bir silahın alımı ve yapımı için Başbakanlık’tan herhangi bir teklifte bulunup bulunmadıkları da sorgulanmalı.

REŞADİYE ÖRNEĞİ

Teröristlerin yer altındaki sığınaklarını ve döşedikleri mayınları gösteren termal kameralı dürbünler:
Teröristler büyük bir eylem gerçekleştirdiklerinde önceden hazırladıkları sığınaklara saklanarak kendilerine yönelik yapılan operasyonlardan kurtulabiliyor. Tokat Reşadiye olayı buna örnek. Bu dürbünler sayesinde birlikler tarafından yapılan operasyonlarda kışı sığınaklarda geçiren teröristler kolaylıkla etkisiz hale getirilebilir. Ayrıca birliklere çok büyük zayiat verdiren mayınlar, teröristler için risksiz ve etkili bir eylem metodu. Mayınların, dürbünlerle yerinin tespit edilerek etkisiz hale getirilmesi, örgütün elindeki büyük bir kozu kaybetmesine neden olur.

BÖYLE HABERLEŞİYORLAR

Sınır hattının sensörler ve balonlara yerleştirilen termal kameralarla korunması:

Karakolların etrafına yerleştirilen ses sensörleri vasıtasıyla en küçük bir seste veya karakol saldırısında teröristin nokta yer tespitini yapabiliyor. Sese duyarlı bu cihaz Türkiye’de üretiliyor. Cihaz tüm kritik geçiş noktalarına yerleştirilebilir.

Böylece teröristlerin sık kullandıkları güzergâhlar, sürekli basılan karakol ve üs bölgelerindeki kritik mevzilere uzaktan kumandalı, kameralı, lazer metreli silahların kullanılması normal askerin görev yapmasından çok daha fazla fayda sağlar. En kötü durumda bile şehit verilmeyecek, sadece silah kullanılmaz hale gelecek. ABD’nin kullandığı zeplin tarzı balonlara optik cihazlar yerleştirilerek 5-10 kilometre gökyüzüne çıkarılarak uyduya ilave olarak sınır güvenliğinde kullanılabilir.

Teröristlerin haberleşmesinin kesilmesi ve yerlerinin tespit edilmesi:

Teröristler Irak’ın kuzeyinden Türkiye’nin her tarafıyla çok rahat konuşabiliyor. Kandil yönetimi, Karadeniz’de görev yapan terörist gruplara bir mesaj ileteceği zaman Danimarka’da yayın yapan Mezopotamya’nın Sesi Radyosu’na internetten gönderiyor. Radyo kısa dalgadan bu talimatları yayınlıyor. Teröristler de radyodan bu talimatı dinliyor ve gereğini yapıyorlar. Genelkurmay’a bağlı Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nın (GES) bu radyo yayınını kesemediği belirtiliyor. Başbakan’ın konvoyuna saldırıda teröristlerin bulunduğu yerlerle bildirilen yerlerin ilgisinin olmadığı tespit edildi.

Dağ kadrosu mutlaka bitirilmeli

Yeni anayasa yapım süreci öncesinde yazı kana bulamaya hazırlanan PKK’ya karşı yürütülecek mücadele konusunda terör uzmanlarından önemli uyarılar geldi. Bölgede uzun süre görev yapmış ve terörle mücadelede bulunmuş uzmanlar alınması gereken tedbirleri tek tek anlattı.

İlk olarak tüm kurumların bir araya gelerek ortak eylem planı hazırlaması gerektiğine işaret eden uzmanlar, güvenlik güçlerinin üstün teknoloji teçhizat ve silahla donatılmasının da terörle mücadele için olmazsa olmaz şart olduğuna vurgu yaptı. İşte uzmanlara göre terörle mücadeledeki eksiklikler ve vakit kaybedilmeden atılması gereken adımlar:

ORTAK EYLEM PLANI HAZIRLANMALI

Terör örgütünü, dağ, şehir, Avrupa, kadın, şehir ve cezaevi yapılanmasına karşı organize bir mücadele yapabilmek tüm kurumları içine alan hiçbir kurumu dışarıda bırakmayacak bir eylem planı yapılmalı. Hali hazırda devletin tüm kurumları birbirinden bağımsız olarak terörle mücadele ediyor. Polis kendi imkânlarıyla taş atan çocukları rehabilite etmeye çalışırken bir taraftan da KCK’lılara yönelik operasyon yapıyor. İl Gençlik ve Spor müdürlükleri ise doğu ve güneydoğu bölgesinde kendi belirledikleri öğrencileri yaz ve kış okullarına götürüyor.

KAĞIT ÜSTÜNDE KALMASIN

Asker de kendi başına operasyona çıkıyor. Her bir kurum kendi imkânları nispetinde iyi niyetle terörle mücadele ediyor. Ancak çok büyük bir gayret israfı yaşanıyor. Kurumlar kendi başlarına yaptıkları faaliyetleri bitirdiklerinde ilgilenilen kişiler istemese bile tekrar örgütün ağına düşüyor. Hazırlanacak olan Eylem Planı doğrultusunda faaliyetler yürütülmeli. Planların kağıt üstünde kalmaması için yerel bazda uygulanmasına dikkat edilmeli.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan, dağ kadrosunu stratejik güç olarak belirtiyor. Demokratik özerklik ilan edildiğinde bile örgütü dağıtmayacağını, devletin gidişatını takip edeceğini ve silahlı gücü demokratik özerkliğin resmi ordusu gibi kullanacağını kaydediyor.

IRAK'IN KUZEYİNDEKİ KAMPLAR MUTLAKA YOK EDİLMELİ

Örgütün şehir ve Avrupa yapılanması, siyasi ve müzahir unsurların tamamı, Irak’ın kuzeyindeki kamplardan besleniyor. Dağ kadrosu “Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş bizim sayemizde siyaset yapıyor” şeklindeki sözler sarf ediyor. Örgüt bitirilmek isteniliyorsa, Irak’ın kuzeyindeki kampların mutlaka yok edilmesi gerekiyor. Emniyetin, KCK’ya yaptığı operasyonlar örgüte darbe vuruyor, ancak Kandil’den yenileri yetiştirilip tekrar yurda gönderiliyor. Bataklıkta sinek avlanıyor. Polis şehir yapılanmalarıyla mücadele ederken, asker de Kandil başta olmak üzere örgütün tüm kampları ve dağdaki elemanları etkili ve sürekli şekilde yapılacak operasyonlarla imha edilmeli.

BÖLGENİN SORUMLULUĞU MUTLAKA SİVİL İRADEYE VERİLMELİ

Jandarmaların Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine verilmesi uygulaması gözden geçirilmeli. İlçe Jandarma Komutanlıkları bile ‘kara’cı tugayların emrinde. Adli bir olayı araştırmaya savcının “araştırın” talimatı vermesine rağmen tugay komutanı tarafından izin verilmemekte, adli işlemler bile yerine getirilememekte.

İLÇELER İL YAPILABİLİR

Özellikle kritik konumdaki il ve ilçe merkezlerindeki polis sayısı kaliteli personelle artırılmalı ve malzeme ile teçhizat yönünden desteklenmeli. Hakkâri ve Yüksekova gibi çok kritik yerlerde bile emniyet personelinin MOBESE kamera ihtiyaçlarının karşılanmaması dikkat çekiyor. Kontrolün daha rahat sağlanabilmesi için Yüksekova gibi kritik ilçeler il yapılabilir.

DEMOKRATİK ADIMLAR

Hürriyetleri genişleten demokratik adımlar süratle atılmalı. Güvenlik önlemleri alınarak halk terör baskısından kurtarılmalı. Terör örgütünün suistimal ettiği demokratik hakları bir an önce verilmeli.

bugün 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.