Regaip Kandili'ne coşkulu kutlama

Regaip Kandili'ne coşkulu kutlama

Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi olan üç ayların başlangıcı kabul edilen Regaip Kandili tüm İslam aleminde kutlandı.

Camii ve ibadethanelerin dolduğu bu günde, eller Yaradan'dan af ve mağfiret için kalktı.

Üç ayların ilk kandili olan Regaip Kandili'nde Müslümanlar camilere koştu. Camilerde mevlidi şerif, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu. Geçmiş günahların af edilmesini isteyen Müminler ellerini semaya kaldırdı. Müslümanlar bol bol namaz kıldı. Kandil nedeniyle cami bahçelerinde hayır için lokma ve şeker dağıldı.

Ailesiyle birlikte kandili fırsat bilerek büyük camilere ziyaretlerde bulunduğunu belirten Ahmet Dirikan geçmiş günahlarının af edilmesi için Allah'a yalvardığını söyledi. Önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlere kadar kimsenin canının yanmamasını dileyen Dirikan, Regaip Kandili'nin hayırlara vesile olmasını istediğini ifade etti.

Sünnet olacak iki çocuğuyla birlikte Silivri'den gelen Sevgi Tezbaşaran da Sultanahmet Camisi'ni ziyaret edenlerden biriydi. Camide bol bol dua edeceğini dile getiren Emre Tezbaşaran, erkekliğe ilk adımı atacağı için çok mutlu olduğunu ancak, biraz da canı acıyacağı için korktuğunu belirtti.

Bursa'da Regaib Kandili'nde binlerce kişi camilere akın etti

Regaib Kandili'nde geceyi idrak etmek isteyen müslümanlar camilere akın etti. Bursa'da da 7'den 70'e binlerce kişi akşam namazı sonrası camilere akın etti. Tarihi Ulu Camii yatsı namazından saatler öncesinde doldu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da ulu Camii'ye gelerek Mevlid özel programını takip etti.

Çevre illerden de insanların akın ettiği Ulucamii'de kandil coşkusu dualarla yaşandı. Her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği Ulucamii, en yoğun gecelerinden birini yaşadı. Regaib Kandili nedeniyle tarihi camide Kur'an-ı Kerim ve mevlit okundu. Okunan dualara küçük yaştaki çocuklar da el açarak eşlik etti.

Vatandaşlar, Regaib Kandili nedeniyle Ulucamii'ye gelmeyi tercih ettiklerini söyledi. Çevre illerden geldiklerini söyleyen kimi vatandaşlar ise, Regaib Kandili'ni hakkıyla eda edebilmenin sancısını yaşadıklarını dile getirdi.

Bursa'da kandil sebebiyle Ulu Camii başta olmak üzere Emir Sultan, Muradiye, Yıldırım Beyazıt gibi belli başlı camilerde düzenlenen kandil programları büyük ilgi gördü. Yanlarına çocuklarını alan aileler, gecenin feyzinden faydalanmak için camileri doldurdu. Akşam ezanının okunmasıyla beraber camiler önünde toplanmaya başlayan vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi, bol bol namaz kılıp, dua etti.

Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Ulu Cami'de düzenlenen Regaip Kandili programına katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç, vatandaşlarla birlikte, yatsı namazından önce okunan mevlid-i şerifi ve Kur'an-ı Kerim'i dinledi.

Selimiye Camii ikindi namazından sonra doldu

Edirne Selimiye Camii'nde Regaip Kandili'nde tarihi gecelerinden birini yaşadı.Diyanetİşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katılımıyla Selimiye Camii'nde kutlanan kandil programı için Batı Trakyalı Türkler ile Bulgaristan'dan soydaşlarımız otobüslerle erken saatlerde Edirne'ye geldi. Televizyondan canlı yayınlanan kandil programında bulunmak isteyenler caminin içini ikindi namazında doldurdu.

Daha önce de duyurulan kandil programı nedeniyle binlerce insan Selimiye'ye akın etti. Edirne merkez, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale,İstanbulgibi yurdun birçok yerinden yola çıkan insanlar Edirne'ye erkenden geldi. Kandil gecesini Selimiye'de geçirmek isteyen Batı Trakyalı Türkler ile Bulgaristan'dan soydaşlarımız otobüslerle erken saatlerde Selimiye Camii'ne geldi.

İkindi namazı sonrasında insanlar camiinin içini doldurmaya başladı. Akşam namazına kadar caminin iç kısmı tamamen doldu. Yer bulamayan insanların önemli bir bölümü Kandil programını ayakta takip etti.
Camii içinin dolmasıyla birlikte gelenler iç avluda yer bulmaya çalıştı. Ancak burası da kısa süre içerisinde tamamen doldu. Kandil programanını takip edenlerin sayısının 15 bini bulduğu tahmin ediliyor. Cami avlusu dolunca müminler caminin dış bahçesine taşdı. Camiinin içinde ve iç avlusunda yer bulamayanlar namazı çimlerin üzerinde kıldı.

Cemaate ilk vaazı Tekirdağ Müftüsü verdi. Ardından Çanakkale'den gelen ve Roman gençlerin oluşturduğu ilahi grubu birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kürsüye çıktı. Prof. Dr. Görmez, vaazından Regaip Kandili'nin önemi ve bereketini anlatarak tüm İslam aleminin kandilini kutladı.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.