Reyhan Karaca o anı unutamıyor

Reyhan Karaca o anı unutamıyor

Sudan'a yardım götüren sanatçı Reyhan Karaca, orada bakın neler yaşamış?

Kimse Yok Mu Derneği ile birlikte açlık ve yoksullukla mücadele eden Sudan'a yardım götüren sanatçı Reyhan Karaca, gördüklerinin hayatını değiştirdiğini söyledi. Karşılaştıkları için, "Manzara çok kötüydü." değerlendirmesini yapan Karaca, çaresiz kalan bir annenin çocuğunu kendisine vermeye çalıştığını belirtti.

Açlık ve yoksullukla boğuşan Afrika ülkelerine Türkiye'den yardım eli uzandı. Yaşananlara duyarsız kalmayan Kimse Yok Mu Derneği, Sudan'a yiyecek ve giyecek yardımı götürdü. Kimse Yok Mu'nun yardım kampanyasına katılan sanatçı Reyhan Karaca, açlığın, yoksulluğun ve terörün kol gezdiği Sudan'a giderek yardım dağıttı. Sudan'da 5 gün kalan Karaca, bugün döndüğü İstanbul'da gördüklerini anlattı.
Atatürk Havalimanı'nda Kimse Yok Mu Derneği yetkilileri tarafından karşılanan Karaca, basın mensuplarına gördüklerinden ve yaşadıklarından sonra kendisini 40 yıl yaşlanmış gibi hissettiğini söyledi. 5 günde hayatının değiştiğini belirten Karaca, "Manzara gerçekten çok kötü. Hiçbir yerde görmediğim kadar çok çocuk gördüm. Birçoğu aç. Tepelerine hortumla yağmur yağıyor ve çocuklar yağmurda sürükleniyor. Karınlarını duyuramıyorlar. Duyuranlar da adını bile bilemediğimiz yemek bile denmeyecek şeyler yiyorlar. Kalitesiz gıdadan dolayı bazı çocuklar enteresan bir şekilde şişman, zayıf olanlar da kemikleri adeta plastik gibi. Anlatmak çok zor. Sağlıkları bozuk çeşitli hastalıklara yakalanmış çocuklar var. Çocuklar ayaklarında terlik bile olmadan yağmur suları arasında geziyor ve yatıyorlar." dedi.

Ülkede yıllardır devam eden iç savaşın, çocukları anasız ve babasız bıraktığını ifade eden Karaca, "Kimse Yok Mu Derneği onlara sahip çıkmış. Onlar için okul, ev ve kalacakları yatakhaneler yapılıyor. Biz orada bir an bile boş durmadık. Çocuklara yiyecek, giyecek dağıttık. Çocukların yiyecek ve giyecek aldıkları anda gözlerindeki ifadeyi görmek lazım. Bir utangaçlık, bir mutluluk vardı. Bütün yaşadıklarına rağmen çocuklar gülümsüyordu." diye konuştu.

İnsanların çaresiz bir halde olduğunu aktaran Karaca, Darfur'da bir annenin çocuğunu kendisine vermeye çalıştığını söyledi. Karaca, "Bir anne çocuğunu bana vermek için arabanın içine soktu. 'Al çocuğumu kurtar' diye çocuğu kucağıma verdi. Bir anne evladını verecek kadar kötü bir durumda ise bunun üzerine söyleyecek hiçbir şey yok. Ve çocuk bu lafı duyduktan sonra inanılmaz bir şekilde ağladı. O çocuğun psikolojisi beni çok etkiledi. Çok duygulandım." dedi. Reyhan Karaca yaşanan açlığın boyutunu gördüğü başka bir manzara ile anlattı: "Birkaç küçük et parçasını bir tahtanın üzerine asmışlar güneşte kurutuyorlardı. Bunu daha sonra havanda dövüp toz haline getiriyorlar. Bu tozları bir yıl boyunca suya katıyor içine ekmek doğruyor ve yiyorlar. Sizin bir öğünde yarısını yeğdiniz eti bir yıl boyunca yiyorlar."

"İnsanların beklentileri neler?" şeklindeki bir soruyu cevaplayan Karaca, "Yardım etmek çok önemli. Türk işadamları ve Kimse Yok Mu Derneği günde iki sefer, kamplardakiler ve kamp dışındakiler olmak üzere yardım yapıyor. Ancak o insanlar böyle bir beklenti içine girmişler. Hiçbir şey yapmıyorlar. Kimse Yok Mu Derneği onları orada hayata hazırlıyor. Sadece yardım yapmakla kalmıyor, iş sahibi yapmaya çalışıyor. Dikiş yapmayı, battaniye dikmeyi öğretiyor. Çocukların okula gitmesini sağlıyor. O yüzden Türkleri ve Kimse Yok Mu Derneği'ni başlarının üzerinde görüyorlar." dedi.

Darfur sokaklarını da anlatan Karaca, "Güvenlik yok. Sokakta kalaşnikoflu insanlar geziyor. Her üç insandan biri ajan.Cep telefonu ile bir kare bile fotoğraf çekmemize izin vermediler. Can güvenliği yok." dedi.

Sudan'a gitmek isteyenlere dernekler aracılığı ile gitmelerini tavsiye eden Karaca, kendisi ile ilgili 'reklam yapıyor' iddialarına da yanıt verdi. Yaptıklarının bazı sanatçı arkadaşları tarafından büyük destek gördüğünü aktaran Karaca, "Ben sanatçı olarak reklam yapmaya gitmedim. Ancak öyle yaptığımı düşünenler varsa güzel bir reklam yapıyorum. Bütün sanatçı arkadaşlarıma oraya gidip reklam yapmalarını tavsiye ediyorum. Türkiye'de reklam yapmak çok kolay. Ben küçük bir resimle de reklam yapabilirim. Önemli olan gönlünüzün rahat olması. Ben orda gördüğüm görüntülerden sonra ki özellikle yayınladım o fotoğrafları. Buradaki insanlar bilinçlensin diye. Bütün sanatçı arkadaşlarımın da oralara gitmesini tavsiye ediyorum. Ramazanda fitre ve zekatların oraya göndermelerini rica ediyorum." dedi.

Karaca, sağlığının el vermesi durumunda daha zor durumda olan Somali'ye de gitmek istediğini söyledi.
 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.