Rusya son dakika büyük sürpriz olabilir!

Rusya son dakika büyük sürpriz olabilir!

Rusya ekonomisinin durumuna ilişkin son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Ekonomistlere göre Rusya ekonomisinde beklenmedik şeyler olabilir

Rusya'da ekonomistler yaptıkları son dakika uyarısında, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekonomik beklentilerinin kabul edilebilir olduğunu, ancak beklenmedik gelişmelere hazırlıklı olunması gerektiği uyarısını yaptı.

Rus uzmanlar, Putin'in yıllık basın toplantısında yaptığı, Rusya'nın ekonomisinin düzlüğe çıkması için iki yıl gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Uzmanlara göre, Rusyapiyasası bu iki yıllık süreçte yerli üretime odaklanarak, borçlanma ve büyük yatırım maliyetlerinde sınırlamaya gitmeli. Hükümet ise, işletmelerin zor zamanlarda ayakta kalabilmesi için mümkün mertebe dengeli bir politika yürütmeli. Uygulamalı Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi Pavel Turinin, Putin'in ekonomik değerlendirmelerinin kabul edilebilir olduğunu belirterek, "Ancak, önümüzdeki yıl beklenmedik gelişmelerin yaşanarak bu sürecin daha da uzaması riskine karşı hazırlıklı olunması gerekir" dedi. Turinin, önümüzdeki süreçte Rusya piyasasına yönelik değerlendirmede bulunarak,"Girişimciler, maliyetleri düşürüp verimliliği artırmak için gerekli şartları oluşturmalı ve yeni koşullara adapte olmalı. Hükümet ise işletmelerin zor zamanlarda ayakta kalması için mümkün mertebe dengeli bir politika yürütmeli"diye konuştu.

rusya-son-dakika-buyuk-surpriz-olabilir.jpg                Rus Rublesi, dolar karşısında tarihinin en düşük seviyesine indi.

'PİYASANIN YERLİ ÜRETİME ODAKLANMASI LAZIM' 

Kazan Federal Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör İgor Koh ise hiçbir krizin sonsuza dek devam etmeyeceğini belirterek, Rusya'nın bugünkü krizi aşmak için 1998 yılından çok daha fazla imkanı olduğunu belirtti. Koh, krizin ihracat odaklı işletmelere geniş fırsatlar vereceğini savunarak, "Rublenin devalüasyonu bu tür şirketlerin üzerindeki rekabet baskısına ciddi sınırlamalar getirir. Bu iç pazar içinde dış pazar için de geçerli" dedi. Önümüzdeki dönemde piyasalara yönelik öngörüde bulunan Koh, "İlk olarak piyasanın yerli üretime odaklanması lazım, borçlanma ve büyük yatırım maliyetlerinde sınırlamaya gidilmeli. Bu önlemler krizi güvenli bir şekilde atlatmaya ve ekonomik büyümenin başlangıcına hazır olmayı sağlayacaktır"değerlendirmesini yaptı. Putin, Moskova'da düzenlenen geleneksel yıllık değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştı. Yerli ve yabancı basından yaklaşık bin 300 gazetecinin takip ettiği ve birçok kanaldan canlı yayınlanan toplantıda Putin, ekonomi başta olmak üzere Rusya'nın gündemine dair önemli açıklamalarda bulunmuştu. Putin, 3 saat 10 dakika süren basın toplantısında 53 soruya cevap vermişti. Putin, Rus ekonomisinin mevcut durumunun petrol fiyatları ve dış faktörlerden kaynaklandığını belirterek, "Dünya ekonomisindeki artış korunacak ancak yükseliş temposu düşecek. Bizim ekonomimiz de bugünkü durumdan çıkacak. Bu yaklaşık iki yıl alabilir" ifadelerini kullanmıştı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.