Rusya'da bal fuarı açıldı

Rusya'da bal fuarı açıldı

Ruslar uzun ve sağlıklı yaşam için bal tüketiyor

Rusya'nın 40 farklı bölgesinden gelen 460 arıcı Moskova'da gerçekleşen bal fuarında 200 çeşit balı tüketicilere sundu. Uzun ve sağlıklı yaşam için şifa olarak görülen bal için fuarı 500 bin kişi ziyaret etti. Uygun fiyatları gören müşteriler toplamda bin tondan fazla bal satın aldı.

Rusya Ulusal Arıcılar Birliği Başkanı Arnold Butov, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, fuarda satılan balların çok kaliteli ve uygun fiyata olduğunu kaydederek, "Rusya'da bal üretim ve tüketimini artırmak istiyoruz. Aracı olmadan üreticilerin doğrudan ballarını satışa sunmaları çok güzel. Yılda iki kez gerçekleşen fuar sayısını artırmak istiyoruz." dedi.

Türkiye'de de kaliteli bal üretildiğini kaydeden Butov, çocukların zeka gelişimi açısından bal tüketmelerinin önemli olduğunu söyledi. Butov, "Önce çocuklara, sonra gençlere ve ihtiyarlara bal yemelerini tavsiye ediyorum. Kur'an-ı Kerim'de bal ile ilgili sekiz ayet olduğunu duymuştum. İncil'de de dokuz ayet var. Yani Allah bize bal, süt ve ekmek göndermiş. Bunlar sağlıklı yaşam için vazgeçilmez. Her ailenin bal tüketmesi ve evinde bal olması gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Bal üreticilerinden Elezaveta Lvovna, balın vücutta yüzde 100 harcandığını, bünyeye olumlu etkileri olduğunu, özellikle de mide, kalp, bağırsak ve damar hastalıklarına iyi geldiğini söyledi. Lvovna, fuardan memnun olduklarını ve getirdikleri tüm balı sattıklarını ifade etti.

Tüm Rusya'nın arıcılarının fuarda temsil edildiğini kaydeden Aleksandr Ryasin şu değerlendirmede bulundu: "Ta güney sınırımızdan başlayarak kuzey sınırımıza kadar her bölgeden arıcılar burada. İsteyen istediği çeşidi tadabiliyor, damak tadına göre alabiliyor. Biz 23 yıldan beri arıcılıkla uğraşıyoruz. Bu tür fuarlara katılarak büyüme de sağlıyoruz. Başlangıçta 50 adet arı kovanımız vardı, şimdi ise 170 bal kovanına sahibiz. Daimi müşterilerimiz var. Onlar hayal kırıklığına uğramasın diye kaliteli bal üretmeye çalışıyoruz."

Çocuklarına, eşine ve kendisine farklı çeşitlerde bal almak için geldiğini ifade eden bir alıcı da, "Bal enerji veriyor. Ben 79 yaşındayım. Bal yiyerek 90 yaşıma kadar yaşamayı ümit ediyorum." dedi.

HABERVAKTİM