Rusya'nın tek tesettürlü sunucusu

Rusya'nın tek tesettürlü sunucusu

Rus televizyonunda islam diniyle ilgili program yapan kadın islamı seçip tesettüre girdi...

Rusya televizyonlarının tek tesettürlü sunucusu, ilkgençlik yıllarının ardından gelen sorgulama sonucu İslam'ı tümüyle kabullenmiş bir Tatar.

PİŞMAN DEĞİLİM

Rusya'nın tek tesettürlü bayan sunucusu Dinare Sadretdinov'a merak edilen hayatını anlattı. Moskovskiy Komsomoleç gazetesine açıklamalar yapan tatar sunucu tercihinden pişman olmadığını söyledi.

MİNİ ETEK MASANIN ALTINDA KALIYORDU

İslami bir programın sunuculuğunu yapan Dinare durumundan memnun olduğunu ifade etti: "Müslümanların programından önce bir uydu kanalında dini program sunuculuğu yapmaktaydım. Üniversiteden yeni mezun olmuştum ve mini etek giymekteydim. Program sırasında ise mini eteğin yanı sıra başörtüsü kullanmak zorundaydım. Mini etek masanın altında saklı olduğu için görünmüyordu. Bir seferinde mini etekli ve başörtülü olarak aynada kendimi seyrettim. Seyircilere yanlış görüntü verdiğim için çok üzüldüm. Sonrasında tövbe ve istiğfar ettim," dedi.

ABLAMA KARŞI ÇIKTILAR AMA BANA ÇIKMADILAR

Dinare zamanla Allah'ın yardımı ile tesettürlü giyinmeye başladığını belirtti. Dinare ailesinde ilk olarak ablası Naile'nin muhafazakar hayatı tercih ettiğini anlatırken: "Doksanlı yıllarda din, insanların hayatında tekrar belirleyici bir unsur olmaya başlamıştı. Tatarlarda İslam dini gelenek olarak korunmuştu. İnsanlar hayata veda etmiş akrabalarını hatırlamak için bir araya geliyor ve Kuran-i Kerim okuyorlardı. Büyüklerimiz bize dinimizi hatırlama konusunda yardımcı oluyordu. Ebeveynlerim inançlı olmasına rağmen bir zamanlar benim de yaptığım gibi dini vecibeleri yerine getirmiyordu. Annem ablamın tesettürü tercih etmesini garip bir şekilde karşıladı ve tepki gösterdi. Ancak ablamdan sonra bana karşı çıkmadılar." İfadelerini kullandı.

Hayatının değişim aşamaları hakkında bilgi veren sunucu, yakınlarına da tavsiyelerde bulunduğunu, etrafındaki kendisine yönelik olumsuzlukları ise görmezlikten geldiğini ifade etti. Cezayir asıllı bir Müslüman ile evli olan Dinare Müslüman ülkeleri ziyaret etmesine rağmen Moskova'da ikamet etmeyi tercih ettiğini ve burada yeni projeler hazırladığını söyledi.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.