Sağlık Bakanlığı'ndan yeni düzenleme...

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni düzenleme...

Yoğun bakımlarda organ bağışının artırılmasına yönelik önlem alındı.

Bu birimlerde görev yapan sorumlu uzman tabiplere, organ bağışçısı olabilecek hastalar hakkında, organ nakli koordinatörünü bilgilendirme yükümlülüğü getirildi.

Sağlık Bakanlığı'nca, Yataklı Sağlık Tesislerinde Yoğun Bakım Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, yoğun bakımlarda görevli sorumlu uzman tabibin görev, yetki ve sorumlulukları düzenlendi.

Buna göre, bu birimlerde sorumlu uzman tabiplere, hizmetin koordinasyonu ve organizasyonu, bir bütün olarak planlanıp yürütülmesi sorumluluğunun yanı sıra, organ donörü olabilecek hastalar hakkında organ nakli koordinatörünü önceden bilgilendirme yükümlülüğü de getirildi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doku, Hücre ve Kan Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Halil Yılmaz Sur, düzenlemenin, organ bağışının artırılması amacıyla yoğun bakımlarla diğer birimler arası koordinasyonun sağlanmasını da öngördüğünü bildirdi.

Organ bağışının artırılmasında, yoğun bakım ünitelerindeki hastaların yakından takibinin büyük önem taşıdığını ifade eden Sur, söz konusu düzenlemeyle potansiyel donör adaylarının atlanmamasının hedeflendiğini söyledi.

-''YER YOK'' DENMEYECEK-
Sağlık Bakanlığı'na, üniversitelere ve diğer kamu kuruluşlarına ait, bünyesinde yoğun bakım hizmeti verilen tüm yataklı sağlık tesislerini kapsayan tebliğ, hastaların ''yer olmadığı'' gerekçesiyle başka bir hastaneye sevkinin önüne geçilmesini de öngörüyor.

Tebliğe göre, yoğun bakımda tedavi görmesi gerekenler, erişkin, çocuk ve ilgili branş yoğun bakım hastası olup olmadığına bakılmaksızın, sağlık tesisinin, ilgili dal uzman tabibi mevcudu, tıbbi donanım ve boş yatak bakımından tıbbi durumun gerektirdiği bakım ve tedaviyi sağlayabilecek seviye ve şartları taşıması halinde, başka sağlık tesisine sevk edilemeyecek.

Bu hastalar, öncelikle bu sağlık tesisinde boş bulunan yoğun bakım yataklarından birisine yatırılarak tedavi edilecek.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.