Sakarya Üniversitesi'ne Konfüçyus Enstitüsü kuruluyor

Sakarya Üniversitesi'ne Konfüçyus Enstitüsü kuruluyor

SAÜ ve Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi arasında eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin artırılması amacıyla imzalanan protokol kapsamında kente Konfüçyus Enstitüsü kurulması kararı alındı

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi (CIPE) arasında eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin arttırılması amacıyla imzalanan protokol kapsamında Konfüçyus Enstitüsü kurulacak.

Üniversitenin senato toplantı salonunda düzenlenen törende bir araya gelen SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi Rektör Yardımcısı Wang Shangzhong, eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin arttırılması amacıyla hazırlanan protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında Çin kültürünün Türk halkına tanıtılması amacıyla Sakarya Üniversitesi'ne Konfüçyus Enstitüsü kurulması kararlaştırıldı.

Toplantı sonunda her iki üniversitenin yöneticileri, yörelerine ait hediyeleri birbirlerine takdim etti.

- "İki ülke arasında iş birlikleri artarak devam edecek"

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıl önce Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi ile wushu sporu eksenli bir iş birliği anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.

Çin ve Türkiye'nin iki yükselen güç olduğunu vurgulayan Savaşan, "Çin, hem nüfus hem ekonomi olarak oldukça gelişen bir ülke. Türkiye de aynı şekilde bölgesinde güçlü olmaya aday ülkelerden birisi. Dolayısıyla iki yükselen güç arasında kültürel ve eğitim alanında ilişkilerin de gelişmesi, olması gereken bir durum. Biz de bu bağlamda Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi ile Konfüçyus Enstitüsü'nü de kapsayacak şekilde anlaşmamızı yenilemiş olduk. İnşallah iki ülke arasında kültürel, eğitim ve spor alanında birtakım işbirlikleri artarak devam edecek." diye konuştu.

Savaşan, protokolün Çince'nin Türkiye'de daha fazla öğrenilmesinde önemli bir kazanım olacağını düşündüklerini ifade ederek, diğer üniversitelerle iş birliklerinin artarak devam edeceğini vurguladı.

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Akyüz de 2012'de yapılan anlaşmanın bu protokolle daha da genişletildiğini söyledi.

Sadece spor alanında değil, kültürel ve eğitim alanında iş birliklerinin yapılacağını bildiren Akyüz, şöyle konuştu:

"Türkiye'de 4 üniversitede Konfüçyus Enstitüsü var. Bu enstitünün de kurulması, anlaşmanın içerisinde yer aldı. Tabii bu enstitü, sadece Konfüçyus felsefesini tanıtmıyor, Çin kültürünü tanıtıyor, kültürel ve diğer alanlarda iş birliğine ön adım oluyor. Bu bakımdan çok önemli bir anlaşma oldu. Özellikle Konfüçyus Enstitüsü'nün Çin kültürü wushuda etkili olan Sakarya'da olması önem arz ediyor. O bakımdan bugün çok sevinçli ve gururluyuz."

Protokolün hayırlı olmasını dileyen Akyüz, vatandaşları yarın Sakarya'da spor gösterileri ve kültürel etkinlerin yapılacağı Wushu-Kung Fu Festivali'ne davet etti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.