Şam Ziyareti Esad'a Geri Adım Attırdı

Şam Ziyareti Esad'a Geri Adım Attırdı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam ziyaretinin üzerinden 24 saat geçmeden Suriye, Hama'dan tanklarını çekti.

Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon ve beraberindeki basın mensupları, bizzat Hama'ya giderek, şehri gezdiler. Bakan Davutoğlu önümüzdeki birkaç gün için Türk ve yabancı basın mensuplarına Hama ve Deyr el-Zor'a giriş izni verileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam ziyaretinin üzerinden 24 saat geçmeden Suriye'den önemli adımlar geldi. Suriye yönetimi, sivil katliamının yaşandığı Hama'dan dün tankları ve ağır silahları çekti. Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon ve beraberindeki basın mensuplarına da Hama'ya giderek bizzat yerinde gözlem yapma imkânı tanıdı. Çevreyi dolaşıp halkla sohbet eden Büyükelçi Önhon, tankların şehirden çekildiğini teyit etti. Bakan Davutoğlu önümüzdeki birkaç gün içinde Türkiye'den yerli ve yabancı basın mensuplarının Hama ve Deyr el-Zor şehirlerine gideceğini açıkladı.

Türk büyükelçinin gözlemci olarak şehre gitmesi ve bölgenin basına açılması önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Gelişmeyi olumlu karşılayan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Büyükelçimiz tankların bölgeden çıkmaya başladığını söyledi. Bu da bizim girişimimizin olumlu netice vermesi bakımından çok önemli." dedi.

Erdoğan Bakan Davutoğlu vasıtasıyla Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e verilen mesajları şöyle anlattı: "Her şeyden önce yapmamız gereken, akan kanı durdurmak. Sivil halka ve göstericilere karşı her türlü şiddete, güç kullanımına bir an önce son vermek." Her gün insanlar öldürülürken reformdan bahsetmenin ne Suriye halkını ne de uluslararası toplumu ikna etmeyeceğine dikkat çeken Başbakan, Suriye liderine şöyle seslendi: "Suriye halkının demokrasi talebine kulak verin. Her türlü iktidarın meşruiyetinin kaynağı her şeyden önce halktır, halkın iradesidir. Yapılması gereken, kendi halkınızı ikna etmektir." Başbakan reformların kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini ısrarla dile getirdi.

Başbakan'ın ardından bu kez Davutoğlu basının karşısına geçerek daha detaylı bilgiler verdi. Büyükelçi Önhon'la iki kez görüşen Davutoğlu şu ayrıntıları anlattı: Türk büyükelçi Hama şehrinden tankların ve ağır silahların çekildiğini teyit etti. Ama karayolu üzerinde bir askerî mevcudiyet var. Şehir içinde bazı kontrol noktaları var. Büyükelçi Önhon, Hama valisi ve diğer yetkililerle görüştü. Ardından halkla doğrudan temas etti, birlikte öğle namazı kıldı. Hama'da bütün ara sokakları ve çevreyi dolaştı. Tanklar çekilmesine rağmen şehirde yeterli hareketlilik ve canlılık bulunmuyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde Türkiye'den yerli ve yabancı mensupları Hama ve katliam yaşanan başka bir şehir olan Deyr el-Zor'a giderek olanları yerinde görecek.

Dost bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak Beşşar Esed'in verdiği bilgilere itimat ettiklerini dile getiren Davutoğlu, "Ama uluslararası toplumun ve Suriye halkının bu söylediklerinizle ilgili olarak sağlam kanaat sahibi olması için bu şehirlerin diplomatik temsilcilere ve özellikle basına açılması önemlidir." diye konuştu. Bakan bugün önemli olanın Şam ziyareti üzerinden neredeyse 24 saat geçmeden beklenen ilk adımın atılmış olması olduğunu vurgularken, "Büyükelçimizin Hama'ya gitmiş olması, oralarda bizzat gözlem yapmış olması önemlidir." dedi.

ANKARA'YA TELEFON YAĞIYOR

Sadece Türkiye'nin değil uluslararası camianın da merakla izlediği Şam ziyaretinin ardından Davutoğlu'na meslektaşlarından telefon yağıyor. Arayan bakanlar Esed-Davutoğlu görüşmesinin detaylarını sorarak bilgi edinmeye çalışıyor. Bu çerçevede Davutoğlu dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio de Aguiar Patriota ve Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile telefonda görüştü. Türk Bakan görüşmelerle ilgili şöyle konuştu: "Hepsi, Türkiye'nin geliştirdiği bu inisiyatiften duydukları memnuniyeti ifade ettiler. En çok merak edilen de 6,5 saat gibi bir sürede neler konuşulduğu ve bizim intibalarımız. Önümüzdeki dönemde beklediğimiz gelişmeleri ve üzerinde mutabık kaldığımız hususları da kendileriyle paylaştım. Dolayısıyla muhataplarımız, bu konuda detaylı bilgiye sahipler." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum