Sanayi üretimi hız kesti

Sanayi üretimi hız kesti

Sanayi üretimi Şubat'ta yüzde 4,9 arttı. Bir önceki ay sanayi üretimi yüzde 7,3 artmıştı.

TÜİK Şubat ayı sanayi büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat'ta yüzde 4,9 arttı. Ocak'ta bu oran yüzde 7,3 seviyesindeydi. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,1 düştü.

AYLIK VE YILLIK EN YÜKSEK BÜYÜME MADENCİLİKTE

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,5 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı.

Şubat'ta ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,2 arttı.

ANA SANAYİ GRUPLARINA GÖRE EN BÜYÜK ARTIŞ DAYANIKLI MALLARDA

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

EN ÇOK ULAŞIM ARAÇLARI DÜŞTÜ

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Şubat'ta bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 15,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 2,6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, yüzde 2,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

İMALATTA EN BÜYÜK ARTIŞ TÜTÜNDE

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 9,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 6,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti. 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.