Sandık baskısına en iyi cevap

Sandık baskısına en iyi cevap

BDP'nin bölgede halk üzerinde uyguladığı baskıya en iyi cevabı Başbakan'ın Diyarbakır mitingi verdi. Erdoğan'ın bölgede yaptığı en coşkulu mitinge katılımın yüksek oluşu, gerilim yanlısı BDP'ye mesaj olarak değerlendiriliyor

Son üç gün siyasetin kalbi Diyarbakır'da attı. Önce CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır'da İstasyon Meydanı'nda birer miting yaptılar. Elbette iki miting arasında çok ama çok büyük farklar vardı.

MİTİNGE KATILIM YOĞUNDU

Herkesin en çok merak ettiği konu kepenklerin açılıp açılmayacağı ve mitinge katılımın ne kadar olacağı idi. Çünkü her iki konuda da BDP'nin çağrıları ve baskıları vardı. Ancak gelinen noktada tablo beklendiği kadar kötü olmadı. Havaalanından şehre gelen güzergahın olduğu Bağlar semtinde kepenk kapatma eylemi neredeyse yüzde yüz karşılık buldu, ancak şehir merkezinde gösterge olabilecek Ofis semtinde kepenkler büyük ölçüde açıktı. Aynı şekilde mitinge katılım yağmura rağmen miting saati yaklaştıkça arttı ve onbinlerce kişi Başbakan Erdoğan'ı dinlemek için alanı doldurdu. Yani BDP'nin tehditleri Diyarbakılılarda karşılık bulmadı.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Konuşmasında kardeşliği öne çıkaran, dini hassasiyetlere vurgu yapan Erdoğan, CHP ve BDP'nin aynı zihin dünyasının ürünü olduğunu söyledi. Erdoğan, Kürt sorununu ortaya çıkaranın CHP olduğunu, çözümün de BDP tarafından engellendiğini ifade etti. 'Erdoğan, 2005 yılındaki "Kürt sorunu vardır ve ben çözeceğim" söylemini tekrar etti. Şehirde BDP'nin yoğun bir baskısı var. Diyarbakır'da BDP Kürtlere 'mahalle baskısı' yapıyor. Bunlar bizim gözlemlerimiz. Mitingi bir de akademisyenler ve STK temsilcilerine sorduk.

 

DUYGUSAL VE YÜREKTEN

 

Vahdettin Bahadır (Eski Müsiad Başkanı)Miting suhulet ve sükunet içinde geçti. Mitingin kalabalıklığı, coşkusu ve konuşmaya canlı tepkisi çok çok olumlu idi. Başbakan duygusal ve yürekten bir konuşma yaptı. Sorunu sahiplendiğini ve çözmek için de bugüne kadar yapılanların bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Özellikle Kürtler içinde de yoğun olan dini duyarlılıklara hitap etmesi bence olumlu idi. Başbakan'ın Diyarbakır için önerdiği ekonomik projeler de çok önemlidir.

 

KAZASIZ BELASIZ

 

Vahap Coşkun (Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi)Gerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gerekse Başbakan Erdoğan'ın mitinginin bu gergin ortamda kazasız belasız geçmesi Türkiye açından en önemli kazanım olmuştur. Çünkü burada kötü bir olay yaşansaydı hiç iyi olmazdı. Katılım önceki yıllara göre zayıftı, ancak içinden geçilen gergin ortam düşünüldüğünde yine de fena değildir. Başbakan, 2007 mitingine göre siyasi dozu düşük bir konuşma yaptı. Seçimlere 10 gün kala başka türlüsü de beklenemezdi zaten.

 

YÜKSEK KATILIM SESSİZ ÇIĞLIK

 

Hüseyin Yayman (Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi)Konuşma dengeli ve klasik bir seçim mitingi konuşması idi. Diğer taraftan Diyarbakır mitingi, Başbakan'ın bölgede yaptığı en parlak miting oldu. Katılımın yüksek oluşu ve meydanın coşkusu AK Parti, BDP ve Kürt siyaseti tarafından iyi okunmalı. Son 15 günde yükselen tansiyon bu mitingle biraz daha düştü. Bu mitinge katılım Kürtlerin mitinglere gitmemesi ya da gitmelerine engel olunmasına karşı önemli bir sessiz çığlıktır. Bu miting bir kere daha göstermiştir ki, bölgede BDP ve AK Parti dışında siyasal bir hareketin şansı yoktur. Başbakan'ın konuşmasında öne çıkan dini duyarlılıklar mitingde karşılık buldu. Cami, evliya, enbiya vurguları, Ahmet Kaya, Şiwan Perper vurguları meydandan gerekli karşılığı buldu kanısındayım.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.