Sandıkdan beklenen sonuç çıktı

Sandıkdan beklenen sonuç çıktı

Irak'ta 31 Ocak cumartesi günü yapılan mahalli seçimlerin resmi sonucu belli oldu.

Sayımda Şiiler birinci, Sünniler ikinci, Kürtler ise üçüncü parti olarak sandıklardan çıktı. Seçimlerde büyük oy beklentisi içinde olan Türkmenler ile Kürtler hayal kırıklığına uğradı.

Irak Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan sonuçlara göre, mahalli seçimlere katılım oranının yüzde 54 olduğu belirtildi. Açıklanan sonuçlarda 14 eyaletten 9'unda Başbakan Nuri El Maliki'nin "Hukuk Devleti Koalisyonu" listesi kazandı. Buna göre Maliki'yi destekleyen Hukuk Devleti Koalisyonu başkent Bağdat'ta oyların yüzde 38'ini, Basra'da ise yüzde 37'sini elde etti.

Maliki'nin yerel seçimlere girdiği "Hukuk Devleti" koalisyonunda, genel başkanlığını da yaptığı Dava Partisi'nin yanı sıra, Abdulkerim El Anzi önderliğindeki Irak Dava Örgütü, Birlik ve Dayanışma Hareketi, Feyli Kürtleri, Irak Türkmenleri İslami Hareketi, Bağımsızlar Grubu ve 1991 Şabaniye İntifadası Listesi yer aldı.

Açıklanan seçim sonuçları ile merkezi Bağdat hükümetinin eli güçlenmiş oldu. Ülke genelindeki illere göre oy dağılımında yüzde 81'lik bir başarı sergileyen Maliki'nin grubu, 14 eyaletin 9'unda birinci parti olarak sandıktan zaferle ayrıldı.

Yeni yasa ve düzen sloganları ile seçimlere girerek başarı elde eden Başbakan El Maliki, Irak anayasasını değiştirmek istiyor. İl meclislerindeki yönetimlerde diğer partilerle iş birliğine gidebileceğinin işaretini veren Maliki, ittifaka hazır olduğunu ve ülkesi için hiçbir ayrımdan kaçınmayacağını söylerken, özellikle Kürt Bölgesinin yetkilerini sınırlandırmayı hedeflendiği biliniyor. Buna göre Nuri El Maliki, Kürt yönetimi kontrolündeki Peşmerge güçlerinin dağıtılmasını, kuzey bölgede yapılan petrol anlaşmalarının tümünün merkez hükümete bağlanmasını, Kerkük ile tartışmalı sınır bölgelerinin Bağdat yönetimine bağlı kalmasını istiyor. Seçim sonuçları ile Kerkük ve tartışmalı sınır bölgeleri üzerinde çatışmanın yoğunlaşacağını gözükürken yıl sonuna kadar yapılması planlanan genel seçimler öncesi bir uzlaşma ise kaçınılmaz gözüküyor.

TÜRKMENLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI
Mahalli seçimlere büyük umut bağlayan Türkmenler, sandıktan umduğunu bulamadı. Türkmenler kesin gözü ile baktıkları birçok yerde hayal kırıklığına uğradı. Türkmenler başta, Selahattin (Tikrit) ve Diyala'da tamamen başarısız kalırken, batı ile güney illerde hiç varlık gösteremedi.

Türkmenler, Irak Türkmen Cephesi olarak girdikleri seçimlerde Selahattin'de (Tikrit) yüzde 4,8 oy oranı ile 6. olurken, Musul (Ninova)'da ise yüzde 2,8'lik oranla dördüncü sırada yer alabildi. Seçime girdiği diğer bölgelerde ise yok denecek kadar az oy aldı.

Açıklanan sonuçlara göre Irak'taki mahalli seçimlerde Şii Irak İslam Yüksek Konseyi Lideri Abdülaziz El Hekim'in grubu Mihrap Şehitleri Basra'da ikinci oldu. Musul'da ise Kürt karşıtı Sünni Arap El Hadba ittifakı oyların yüzde 48,4'ünü alarak birinci oldu.

Sünniler ise ülke genelinde oy oranı ile ikinci parti durumunda. Ninova Kardeşliği listesi ile Musul'da Kürtler ise yüzde 25,5 ile ikinci parti oldu. Kürt İttifakı ise Hıristiyanlar ile ittifak kurdukları Musul ile Diyala bölgelerinde ikinci sırada kalarak ülke genelinde üçüncü sırada kaldı.

Eski Başbakan İyad Allavi'nin Irak Listesi Partisi ise yalnızca bir eyalette ancak ikinci olabildi. Şii lider Mukteda Sadr'ın desteklediği grup da Bağdat'ta yüzde 9 oy aldı.Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 409 defa okunmuştur